İsviçre’de, salgın için verilen yardım kredilerini Türkiye’ye aktaranlara soruşturma

İsviçre’nin Vaud Kantonu’nda Kovid-19’a karşı verilen mali desteği yurt dışına kaçıran ya da fonu farklı işlerde kullanan şüpheliler hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.
İsviçre’de yaşayan bazı Türkiye vatandaşlarının sahte beyanlarla elde ettikleri düşük faizli kredileri şirketleri için kullanmayıp, yurt dışına gönderdiği belirlendi. Soruşturma kapsamında şüpheliler gözaltına alındı.

Vaud Kantonu Savcısı Anton Rüsch yaptığı açıklamada, “Kovid-19 kredisi veren bankalar bazı ödemelerde şüpheli hareketler olduğunu anlayınca Federal polisin kara para aklama dairesi ile irtibata geçti. Bunun üzerine soruşturma başlattık” ifadelerini kullandı.

1,5 MİLYON İSVİÇRE FRANGI TRANSFER EDİLDİ


Geçtiğimiz salı günü savcılık, şüphelilerin iş yerlerinde arama emri verdi. Anton Rüsch şüphelilerin daha çok KOBİ sahibi olduklarını, sahte gelir tablosu düzenleyerek Kovid-19’un ekonomik etkileriyle mücadele için tahsis edilen düşük faizli kredilere başvurduklarını ifade etti.

Savcı “Bu kredilerin şirketlerin nakit ihtiyacını karşılamak için kullanılmadığı ihtimali var. Yurt dışına en az 1,5 milyon İsviçre frangı transfer edildi. Bu paraların başka bir şey için kullanıldığından şüpheleniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca yurt dışına aktarılan paranın İsviçre’ye iade edilmesinin isteneceği belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ