İspanya: Türkiye, Çin’den gelen solunum cihazlarına el koydu

İspanya Dışişleri Bakanlığı, Çin’den satın aldıkları suni solunum cihazları taşıyan kargo uçağının Türkiye’de alıkonulduğunu duyurdu. Uçağın gümrük denetimine bağlı bürokratik gerekçelerle tutulduğu belirtildi.


150 adet suni solunum cihazı taşıyan uçağın geçen cumartesi günü konaklama için Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptığı, Türk makamların uçağa yeniden kalkış izni vermediği bildirildi.

İSPANYA: UÇAK BÜROKRATİK GEREKÇELERLE TUTULUYOR 


Medyascope’ta yer alan habere göre, İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez, açıklamasında Türkiye’nin kendi topraklarında sağlık sisteminin ihtiyaçlarını gözeterek tıbbi cihaz ihracaatıyla ilgili kısıtlamalar uyguladığını da kaydetti. Uçağın gümrük denetimine bağlı bürokratik gerekçelerle tutulduğu belirtiliyor.

İspanyol El Mundo gazetesi de, söz konusu solunum cihazları için 3 milyon Euro ödendiğini yazdı. Gazete, cihazların ülkede koronavirüs salgınından en çok etkilenen üçüncü bölge olan Castilla-La Mancha’nın yerel yönetimi tarafından satın alındığını belirtti.

TÜRKİYE, İSPANYA’YA MALZEME GÖNDERDİĞİNİ DUYURMUŞTU 

Türkiye, 1 Nisan’da Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki fabrika ve dikim evlerinde üretilen maske, tulum ve dezenfektanları, askeri kargo uçağıyla İspanya ve İtalya’ya gönderdiğini duyurmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ