İnternette sansür düzenlemesi Meclis'te kabul edildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) internet üzerinden yayın yapan kuruluşlara ilişkin sansür uygulaması mecliste kabul edildi.
Televizyon ve gazetelerin ardından sırada yer alan internet yayınlarına da sansür düzenlemesi kabul edildi. 

İnternet yayınlarına Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getiren bu düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İnternet üzerinden yayın yapan kurum ve kuruluşlar, artık RTÜK'ten lisans almak zorunda olacak. Bununla da sınırlı değil düzenleme. RTÜK ayrıca bu yayınları denetleyecek ve istediği gibi kapatma, karartma ve yayın durdurma cezası verebilecek. 


Hükümet düzenlemenin ‘sansür’ olmadığını savunsa da, muhalefetin son sesi olan internete de kilit vurulacağı söyleniyor bu düzenleme ile birlikte.

Netflix, YouTube ve BluTV gibi internet üzerinden yayın yapan dijital platformlarla birlikte muhalif çizgide yayın yapan bağımsız haber portalları asıl hedefte gözüküyor

OHAL döneminde kurulan ve sosyal medyada yüz binlerce takipçisi bulunan bağımsız gazetecilik platformları da yine RTÜK kurallarına bağlanacak. 

Düzenlemenin çıkış noktasında Adnan Oktar'ın A9 kanalında yaptığı yayınların etkili olduğu belirtiliyor. 

Sputnik’te yer ala habere göre, Maliye Bakanı Naci Ağbal, komisyon üyelerinden gelen eleştirilere, “Genel Kurul aşamasından önce değerlendirelim” yanıtını veriyor.

CHP, düzenlemenin anayasaya aykırı olduğu görüşünde... 

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, “Bu şekilde sınırlamaların ölçülülük ilkesine uygun olması lazım. Anayasaya tamamen aykırı olan inanılmaz bir takım düzenlemeler yapıyorsunuz” tepkisini dile getiriyor. 

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da, “Teknoloji akıp gidiyor, biz 4. Murat dönemindeki yasaklarla teknolojiyle mücadele ediyoruz” diyor.

Maliye Bakanı Ağbal ise, komisyondaki bu tartışmalar sonrası “endişeleri giderecek ne var, bakalım” diyerek konuya yaklaşıyor ve ekliyor:

“İyileştirilebilecek alanlar varsa iyileştirelim. Yayıncılığın kısıtlanması gibi bir anlayışımız yok. Kurallı, kaideli bir piyasa faaliyeti varsa, herkes aynı kurallara tabii olmalı diyoruz.”

Düzenlemede öncelik, cinsellik ve şiddet içerikli yayınlara engelleme getirilmesi…

Youtube ve Netflix Türkiye ofisleri konu hakkındaki sessizliğini korurken, internet habercileri ise kaygılı.

OHAL döneminde onlarca gazete, radyo ve televizyonun kapatılması sonrasında internette yeni bir mecra oluştu. Bu ucu açık düzenleme ile birlikte hükümetin bu mecrayı da kontrol altına alacağı görüşü hakim.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ