İmamoğlu’dan sert yanıt: Sayın Yıldırım’ın seçimi ‘murdar’ ilan etmesi saygısızlıktır

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin olmayan seçim sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, rakibi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) adayı Binali Yıldırım’ın açıklamalarına yanıt verdi.


AKP’nin Türkiye’de yaşanan ekonomik krizi gündemden uzak tutmak amacıyla “Politik Kriz” çıkarttığını vurgulayan Ekrem İmamoğlu, Yıldırım’ın “Seçimleri murdar ettiler” sözüne karşılık “Bütün bu yapılanlara rağmen Sayın Yıldırım’ın seçimi ‘murdar’ ilan etmesi saygısızlıktır. Yıldırım’ın seçimi zan altında bırakması büyük bir kibirdir. Hani devlet adamlığı?” çıkşında bulundu.

31 Mart seçimleri sonrasında uzun süre sessizliğe bürünen AKP’li Binali Yıldırım, bugün 2 saatlik bir basın açıklaması yaparak, rakibi Ekrem İmamoğlu’nu hedef alan bir konuşma yaptı.


Yıldırım’ın basın açıklamasının ardından Ekrem İmamoğlu’da bir basın toplantısı düzenleyerek, Yıldırım’ın sözlerine cevap verdi.

“Gerçekleri konuşmak lazım. İnsanların günlük hayatında neler yaşadıklarını hissetmek gerçekliktir.” sözleri ile konuşmasına başlayan İmamoğlu, “Türkiye’ye sermaye akışı durdu. Sıfır noktasında. Ülkeden tersine bir sermaye akışı başladı. Şirketler ekonomik durgunluk nedeniyle mali sıkıntılar içerisinde konkordato ilanı yapıyor.” dedi.

” Son iki ayda dövizde yüzde 10’luk artış ve bunun baskısı birçok fiyat ve zam artışlarını kapımıza getirdi.” diyen İmamoğlu, “Hükümet sorunlara değil, bu sorunların sonuçlarına dönük örtüleme peşinde, başka bir arayış içerisinde. Ekonomik kriz politik krizle bütünleşiyor. Hükümet, kriz çıkararak krizi unutturmak peşinde.” sözleri ile dikkat çekti.

“Bir yılda işsiz sayısı 1 milyon 259 bin kişi artış gösterdi. İşsizlik oranı yüzde 14.7’ye çıktı.” diyen İmamoğlu, “Genç işsizliği 6.8 puan artarak yüzde 26.7 ye yükseldi. 3 gençten birisi işsiz. Toplam işsiz sayısı 4 milyon 668 bin kişi TUİk verilerine göre. 5 milyona doğru giden işsiz sayısına sahip Türkiye.” dedi.

AKP’nin bütün oyların sayılması talebini, YSK’nın reddettiğini vurgulayan İmamoğlu, “İkna edici gerekçe ve kanıt olmadığı için reddetti. Konu kapanmıştır. Buna rağmen gerçersiz oylar yeniden sayılmıştır. Yetinmediler tekrar bir gerekçe üretmeye çalıştılar. Hatta bazı ilçelerde oyların tamamı da sayıldı. Bütün bu yapılanlara rağmen Sayın Yıldırım’ın seçimi ‘murdar’ ilan etmesi saygısızlıktır. Yıldırım’ın seçimi zan altında bırakması büyük bir kibirdir. Hani devlet adamlığı?” ifadesini kullandı.

Ekrem İmamoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti;

Beni acelecilik yapmakla suçluyor, Yıldırım hızıyla 3.870 oyla kazandım diyor. Tüm İstanbul’a gönül belediyeciliği kazandı diye afiş asan ben olsaydım onlar daha iyi anlardı. Sayın cumhurbaşkanı tek başına assaydı bunu ifade edebilirdi de Sayın Yıldırım oraya neden kendi fotoğrafını koydu anlamış değilim.

Türkiye’nin ekranlarını 2 saat boyunca işgal eden rakibimiz somut bir delili, somut bir olayı size anlattı mı ya da anlattıklarından siz bir şey anladınız mı?

Sayın rakibimizin buradan bir şeyler elde etme çabasını anlayabilmek mümkün değil. Seçimi kaybettikten sonra uydurup üretiliyor bu iddialar. İddia üretimine Büyükçekmece’de kamu çalışanları da dahil edilmeye çalışılmıştır.

3 başlıkta hile ve usulsüzlük olduğunu iddia ediyorlar. Bir; sayımdan kaynaklanan usulsüzlük iddiası, İki; seçmen listelerinden kaynaklanan iddialar, Üç; sandık kurullarından kaynaklanan iddialar. Bir kere seçmen listeleri ve sandık kurullarıyla ilgili iddialar seçim öncesine ait.

YSK bütün oyların sayılması talebini reddetti, böyle bir usulsüzlük yok demek istiyor. Dolayısıyla gündemden kalktı. Konu kapanmıştır. YSK sayılmış oylar geçerlidir demiş olmasına rağmen, başvurular gereği geçersiz oylar tekrar sayıldı.

“SEÇİMİ ‘MURDAR’ İLAN ETMEK HUKUKA SAYGISIZLIKTIR”

Yetinmediler tekrar gerekçe üretmeye kalkıştılar. YSK’nın kararlarına rağmen Sayın Yıldırım’ın seçimi ‘murdar’ ilan etmesi çok net söylüyorum hukuka saygısızlıktır. Hani ağırbaşlı olmak gerekirdi, YSK’ya saygılı olmak gerekirdi, 2 saatlik konuşma içerisinde bu kadar tezatlığı birarada görmedim.

“BEN MAÇA GİDEREK YSK’YI NASIL BASKI ALTINDA TUTARIM?”

Beni gören İstanbullular gülümsüyor. Yıldırım’ı Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş maçına davet ediyorum, hareketliliğin ne olduğunu orada görsün. YSK’yı ben maça giderek nasıl baskı altında tutarım anlamış değilim.

Ama bu ülkenin bakanlarıyla toplantı yapıyorsanız, YSK’yı baskı altına almaktır, böyle bir düşünce doğurabilir. Ben toplumu pozitif anlamda hareketlendirebilecek bir karakterim. 16 milyon İstanbullunun kolkola olabilmesi, halay çekebilmesi, horon tepebilmesi dışında hiçbir hareketlilik yapmayı bilmem, bildiğim tek hareketlilik bu.

Ben İstanbul İttifakı’nın belediye başkanıyım. Herkesten oy aldığımı biliyorum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ