İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okullara ‘seçim hazırlığı’ yazısı

Erken seçim tartışmaları sürerken, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okullara seçim hazırlığı için “Sandık Alanı İşlemleri” konulu yazı göndermesi dikkat çekti.

Haziran 2023’te yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene alınacağı iddiaları kamuoyunun gündeminden düşmüyor. Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP erken seçim iddialarını reddederken, muhalefet partileri ise hem ekonomik kriz nedeniyle, hem de “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez aday olamayacağı” tezi üzerinden erken seçim yapılacağını belirtiyor.

Tartışmalar sürerken Çankaya İlçe Milli Müdürlüğü’nün okullara gönderdiği “seçim hazırlığı” yazısı dikkat çekti.


ANKA Ajansı’nın haberine göre; Çankaya Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara gönderdiği “Sandık Alanı İşlemleri” başlıklı 20 Haziran 2022 tarihli yazıda, okulların seçimde engellilerin oy kullanmasına hazır olup olmadığı hakkında bilgi istendi. Çankaya 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 16 Haziran 2022 tarihli yazısına dayanak gösterilerek, okullardan bilgi istenildiği aktarıldı.

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Adına Şube Müdürü Şenay Serin tarafından gönderilen yazıda, şunlara yer verildi:

ENGELLİ VE YAŞLI SEÇMEN İÇİN OKULLARIN DURUM BİLGİSİ İSTENDİ

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yapacağı planlama doğrultusunda engelli ve yaşlı seçmenlerin oy verme gününde sandık çevresine daha rahat erişimlerini sağlamak amacıyla yapılacak çalışmalarda kullanılmak üzere, sandık bölgelerinde bulunan binalarda zemin kat sandık sayısı ve bina asansör mevcudiyet bilgilerine ihtiyaç duymaktadır.
Müdürlüğümüz sınırlarında seçimlerde kullanılan ekteki listede isimleri belirtilen sandık alanı belirlenecek okullarda asansör olup olmadığı, var ise çalışır durumda olup olmadığının, ayrıca okul giriş katlarında derslik olup olmadığı ve engellilerin okullara giriş çıkışlarında merdivenlerin müsaitlik durumu hakkındaki bilgilerin ekteki tabloya eksiksiz girilerek, 24 Haziran 2022 Çarşamba günü mesai bitimine kadar müdürlüğümüz özel büro şubesine gönderilmesi önemle rica ederim.”

Yazıda, 24 Haziran Cuma gününe denk gelmesine karşın ‘Çarşamba’ olarak yanlış verildi, ancak evrak doğrulama sisteminde yazının 20 Haziran’da gönderildiği görüldü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ