Hükümette 'şükürsüzlük hali': 880 milyarlık ek bütçe teklifi Meclis'e sunuldu

"Maalesef ülkemizde bazı kesimlerde bir şükürsüzlük, tatminsizlik, karamsarlık hali aldı başını gidiyor" diyen Erdoğan hükümeti, 'fiyat artışları' gerekçesiyle TBMM'ye 880 milyar 474 milyon 775 bin TL'lik ek bütçe teklifi sundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan ek bütçe teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklifle Erdoğan’ın maaşına yüzde 40,4 oranında zam yapılacak. Cumhurbaşkanının maaşı 141 bin 453 TL’ye yükseltilecek.

Geçtiğimiz mayıs ayında işçilerle düzenlenen iftar programında konuşan Erdoğan, hükümete yönelik tepkileri, “Maalesef ülkemizde bazı kesimlerde bir şükürsüzlük, tatminsizlik, karamsarlık hali aldı başını gidiyor. Halbuki önce elimizdekilere şükür edeceğiz, sonra daha iyisi, daha güzeli için çalışacağız” sözleriyle eleştirmişti.


Ancak hükümet de “sükürsüzlük” halinden muzdarip kalarak bütçeyi tüketti, TBMM’nin ay sonu öngörülen tatilinden önce ihtiyaç duyulabilecek ödemeleri garanti altına almak adına Meclis’e ek bütçe yasa tasarısı sunmayı kararlaştırdı.

BÜTÇE YAPILIRKEN ENFLASYON YÜZDE 36’YDI, ŞİMDİ YÜZDE 73

Diken’deki habere göre; yıl sonunda döviz kurları ve enflasyondaki hareketlenme nedeniyle 2022 bütçesi yürürlüğe girmeden çoğu harcama kaleminin yetersiz kalacağı ortaya çıkmıştı. Ancak zamlar o noktayı da aştı. Bütçenin kabul edildiği aralıkta enflasyon yüzde 36’yken şimdi bu yüzde 73’e çıkmış durumda. Bağımsız sosyal bilimcilere göre bu oran yüzde 150’yi aştı. Ek bütçe normalde, olağan dışı nedenlere bağlı (deprem, afet, sel) harcama artışı olduğunda gündeme geliyor.

‘EK BÜTÇE BASKIN SEÇİM İÇİN YAPILIYOR OLABİLİR’

Dünya gazetesinden Nevzat Saygılıoğlu’na göre ek bütçe daha çok genel nitelikli: “Seçim ortamına girildiğinde konunun bu şekilde gizlenmesi normal. Yani davul zurna çalarak bütçe hazırlığı yapılmaz, ortadan ve sessiz talimatlarla yola çıkılır. Hükümetin baskın seçim yapma kararı olabilir. Zira normalde bu ayın sonu itibariyle Meclis’in tatile girecek olması ve Anayasa gereği de 1 Ekim tarihi itibariyle açılması zorunlu olduğundan, sonbaharda yapılacak erken seçim için apar topar bir ek bütçe yapılmak isteniyor olabilir.”

GEREKÇE ‘GENEL FİYAT ARTIŞLARI’

Bütçe değişikliğinin gerekçesi olarak ‘genel fiyat artışları’ gösterildi. Teklifle genel bütçe kapsamındaki idarelerin bütçelerine 817 milyar 271 milyon 632 bin lira, özel bütçeli idarelerin bütçelerine 63 milyar 203 milyon 143 bin lira olmak üzere toplam 880 milyar 474 milyon 775 bin lira ödenek eklenecek.

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’na bağlı genel bütçe gelir tahmini toplam 1 trilyon 80 milyar 515 milyon 421 bin lira artırılacak. Hazine yardımı ödenekleri ilgili idare bütçelerine ekleme yetkisi de Erdoğan’a verilecek.

ERDOĞAN’IN MAAŞI 2022’DE NE OLACAK? 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Erdoğan’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu ek bütçeyle kendi maaşına yüzde 40,4 oranında zam istediğini duyurdu.
 
Bu zamla Erdoğan’ın maaşının 141 bin 453 TL’ye yükseleceğini belirten Özel, “Tayyip Erdoğan kendi imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunduğu ek bütçeyle en son Ocak’ta artan maaşını yüzde 40,4 oranında artırarak 141.453 TL’ye yükseltiyor. Cumhurbaşkanı’nı etkileyen ekonomik kriz asgari ücretliyi etkilemiyor mu? Asgari ücretli 4.253 TL’ye mahkum mu kalacak?” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ