Hrant Dink Vakfı: Demokrasiye ve bilimselliğe vurulan bir darbe

Hrant Dink Vakfı'ndan, kaymakamlığın konferans yasağına ilişkin açıklama yapıldı.
Hrant Dink Vakfı, 18-19 Ekim tarihlerinde ‘Anarad Hığutyun Binası Havak Salonu’nda gerçekleştirilmesi planlanan “Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi” başlıklı konferansın Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasına ilişkin açıklama yaptı.


‘BU YASAKLAMAYI ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİZ’

Söz konusu konferansın daha önce de Kayseri Valiliği tarafından yasaklandığını hatırlatan vakıf açıklamasında “Yıllardır farklı illerle ilgili benzer konferanslar yapılmışken, 1 sene önceden konferansın bu tarihlerde yapılacağı bilinmesine rağmen konferanstan 16 saat önce anayasaya, mevcut yasalara aykırı bir şekilde yasaklanması demokrasiye ve bilimselliğe vurulan önemli bir darbe olduğunu düşünüyoruz. Kayseri’nin ve ülkemizin yurt dışındaki ve bilimsel çevrelerdeki itibarına zarar veren bu yasaklamayı anlayabilmiş değiliz” ifadeleri kullanıldı.

Hrant Dink Vakfı’ndan yapılan açıklama şöyle:

2008 YILINDAN BERİ VAKFIN ÇALIŞMALARI ARASINDAKİ PROJE

“19. ve 20. yüzyıllarda Türkiye’nin farklı kent ve çevrelerinde yaşanan toplumsal, ekonomik, politik ve kültürel değişimlerin ayrıntılı bir biçimde anlaşılmasını, bu konuda yapılan yeni çalışmaların akademik dünyaya duyurulmasını hedefleyen uluslararası konferanslar dizisi, 2008’den bu yana Vakfın çalışmaları arasında uluslararası alanda bilimselliği ve kalitesi ile örnek gösterilen toplantılardan biri haline geldi. Daha önce Adana, Diyarbakır, Mardin, Van, Ankara ve İzmir’le ilgili düzenlenen konferansların bu yılki adresi olarak Kayseri’yi seçmiştik.”

ÖNCE KAYSERİ VALİLİĞİ YASAKLAMIŞ

“18-19 Ekim 2019’da Kayseri’de bir otelde yapmayı planladığımız konferans için oluşturulan uluslararası bilim komitesi, Amerika, Fransa, Yunanistan ve Ermenistan’ın yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden toplam 27 bilim insanının tebliğlerini seçti, Kayseri’de sunum yapmaları için davet edildi. Konferansın ardından bir kültürel miras turu ile konukların Kayseri’nin zengin tarihini birinci elden deneyimlemeleri planlandı.

Ancak, Kayseri Valiliği’nin Kayseri’nin bu bilimsel konferansa ev sahipliği yapmasını yasaklaması sonucunda, Vakfımızın Yönetim Kurulu konferansın İstanbul’da yapılmasına karar verdi.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ