‘Hızlı araba bile kullanmayın, kaza yaparsanız yoğun bakımda yer yok’

Prof. Dr. Cinel: “Yüzde 70 doluluk demek, yoğun bakımda yer yok demektir.”

Türkiye'nin koronavirüs salgını konusunda 'kırmızı alarm' durumda olduğunu söyleyen Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, “Hızlı otomobil bile kullanmayın çünkü kaza yaparsanız yoğun bakımda yer bulamayabilirsiniz” dedi ve ekledi: "Bu hafta evden çıkmayın.”

Türkiye’nin koronavirüs konusunda kritik bir durumda bulunduğunu belirten Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, koronavirüsü salgınına ilişkin ‘kırmızı alarm’ açıklaması yaptı.Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Ciner

“Hızlı otomobil bile kullanmayın çünkü kaza yaparsanız yoğun bakımda yer bulamayabilirsiniz” diyen Prof. Cinel, Türkiye’nin salgında kritik bir aşamada olduğunu ve gelecek hafta yaşanacakların çok önemli olduğunu söyledi.

‘YÜZDE 70 DOLULUK, ‘YOĞUN BAKIMDA YER YOK’ DEMEKTİR’ 

Durumun vahim olduğunu anlatan Cinel, “Yüzde 70 doluluk demek yoğun bakımda yer yok demektir” şeklinde konuştu. Korona virüsünün geçtikten sonra da hastalarda rahatsızlıklar yaratmaya devam edebildiğini belirten  Cinel, “Eskiden bir saat rahat yürürdüm şimdi 15 dakikada yorulup oturuyorum” diyen hastalar olduğunu söyledi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA EVİNİZDEN ÇIKMAYIN’ 

“Hastalık atlatılsa bile insanlar yarım kalıyor” diyen Prof. Cinel, aşı çalışmalarında belirli bir aşamaya gelinmişken daha sabırlı olmak gerektiğini belirtti. Cinel, “Önümüzdeki hafta evinizden çıkmayın” uyarısı yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ