HDP’den çağrı: Gelin tüm anneleri Meclis’te dinleyelim

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı dün, kayıp çocuklarının bulunması için il binası önünde oturma eylemi yapan aileler sebebiyle HDP Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.
HDP bugün "Tüm anneleri Meclis’te dinleyelim” çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkında soruşturma başlatılmasına tepki gösterdi. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), tarafından yapılan “Sorun politiktir, savcılarla aşılamaz” başlıklı yazılı açıklamada “Bu soruşturma, ikiyüzlü, hiçbir samimiyeti olmayan iktidar mensuplarının sergiledikleri oyunun bir parçasıdır” denildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı dün, HDP Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkında soruşturma başlattı. Başsavcılık soruşturmayı, kayıp çocuklarının bulunması için il binası önünde oturma eylemi yapan aileler sebebiyle başlattı.


HDP MYK açıklamada “Gelin, yıllardır çocuklarının akıbeti için alanlarda olan, sizin her türlü saldırı ve hakaretinize maruz kalan tüm anneleri Meclis’te dinleyelim” çağrısı yaptı.
HDP tarafından yapılan açıklama şöyle:

‘BU TARİHSEL SORUNU KONUŞARAK ÇÖZELİM’

“Bizler ‘bütün annelerin çığlıklarını duyuyoruz, acılarını anlıyoruz, onlara saygımız büyük, bir damla gözyaşı bile akmasın artık’; ‘gelin bu kanayan yarayı, tarihsel sorunumuzu demokratik ve barışçı bir şekilde; konuşarak, müzakere ederek çözelim’ dediğimizde, uzattığımız barış eline yumruklarını sıkarak cevap verenleri biliyoruz. Kürt sorununun çözümü demokratikleşmenin, hukuk devleti olmanın olmazsa olmazıdır dediğimizde ‘Kürt sorunu yoktur’ diyenleri de biliyoruz.

‘ANNELERİN DUYGULARI İKTİDAR AMAÇLARI İÇİN SÖMÜRÜLÜYOR’ 

Beyaz tülbentli Barış Anneleri’ne en vicdansız şekilde saldırma emrini veren; Cumartesi Anneleri’ne her türlü hakareti yapan, zor ve şiddet uygulatan; cop, gaz, tazyikli su kullanılmasına sesini çıkarmayan iktidar sözcülerinin insanlık adına hiç utanmadıklarını da biliyoruz.

Aynı kişiler şimdi annelerin acılarını istismar etmekten, annelerin temiz duygularını kendi iktidar amaçları için sömürmekten geri durmuyor.

‘BU FİLMİ ÇOK İZLEDİK’

“Çocukları için Diyarbakır il binamızın önünde oturan annelere desteklerini, il ve ilçe yöneticilerimize soruşturma açarak sürdürüyor. Ama bizler bu filmi çok izledik. İktidar bu utanç senaryosunu 3 yıl önce de belediyemizin önüne aileleri göndererek sahneliyordu. Şimdi belediyeye kayyum atadığı için il binamızın önünde sahnelemeye başladı.

Ailelerin yaptıkları açıklamalardan anlaşıldığı üzere, bu yönlendirme açık bir şekilde İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor. Bu yönlendirme ilk günden beri iktidar medyası tarafından köpürtülerek kamuoyunda HDP hakkında bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Cumhurbaşkanı, yaptığı konuşmalarla aileleri ve kamuoyunu parti binalarımıza yönlendiriyor, kışkırtıyor.

‘HESAP AKP-MHP İTTİFAKINDAN SORULMALIDIR’

HDP kurulmadan ve siyasi faaliyet yapmadan önce de bu ülkede Kürt sorunu vardı, gençler dağa çıkıyordu ve onbinlerce insanımız ölmüştü. Bu gerçeği bilmelerine rağmen sorunu çözmek için adım atmayıp HDP hakkında operasyon yapmak siyasi fırsatçılık ve duygu istismarıdır.

Bir kez daha söyleyelim ki, çocuklarından uzak olan, çocuklarını kaybeden aileler iktidardan, Kürt düşmanlığını, savaş ve çatışma politikalarını sürdüren AKP-MHP ittifakından hesap sormalıdır. Kürt sorununu çözmeyen onlardır. Bu ülkenin gençleri, onların savaş ısrarından dolayı ölmektedir. Dağda ölen çocuklarımızın da askerde, poliste ölen çocuklarımızın da sorumlusu bu anlayıştır ve bu iktidardır.

‘ÇÖZÜM SÜRECİNDE ÇOCUKLARIMIZ ÖLMÜYORDU’ 

Çözüm sürecinde çocuklarımız ölmüyordu. Hiçbir eve ateş düşmüyordu. Anneler çocuklarının geri döneceği umuduna sahipti. Bizler de.

İşte bu süreci savaş oyunlarıyla kim bozduysa, çocuklarımızın kaybolmasının ve yaşamını yitirmesinin sorumlusu da onlardır. ‘Kürt sorunu yoktur’ diyen, anaların duygularını ve acılarını sömürmek için timsah gözyaşı döken AKP Genel Başkanıdır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ