HDP Van’daki göçmen faciasını sordu: Sınırda iş birliği mi var?

27 Haziran 2020 tarihinde çoğunluğunu Afgan göçmenlerin oluşturduğu bir balıkçı teknesi Van Gölü’nde batmıştı.


Şu ana kadar sadece 11 kişinin cesedine ulaşılabilirken, suyun altında onlarcasının olduğu tahmin ediliyor. HDP’li Koçyiğit konuyu Meclis gündemine taşıdı.

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, TBMM’de verdiği soru önergesiyle Van Gölü’nde batan balıkçı teknesinde ölen yüzlerce mülteciyi gündeme getirdi. Kayıp ihbarı üzerine Van Gölü’nde başlatılan arama kurtarma çalışmaları sırasında sayıları 60 ile 100 arasında tahmin edilen göçmen grubunun bir balıkçı teknesiyle taşındığı ve teknenin Van Gölü’nde battığını anlattı. Koçyiğit, “Batan teknede şimdiye kadar yapılan arama kurtarma çalışmalarında 11 kişinin cansız bedenine ulaşılmış ancak gölde henüz izine rastlanmayan batık teknede 50-60 göçmenin olduğu iddia edilmektedir” dedi.


Avrupa ile Türkiye arasında yapılan son antlaşmalar sonucu birçok geçiş güzergâhının göçmen ve mültecilere kapatılmasıyla göçmenlerin, İran’a sınır olması nedeniyle Van’ı yeni geçiş güzergâhı olarak kullandıklarını kaydeden Koçyiğit, “Türkiye – İran sınırında uzun zamandır düzensiz göçmen nüfus hareketliği yaşanmaktadır. Göçmen kaçakçılarıyla etkili mücadele yürütülmediği için kaçak yollarla Türkiye gelen Afganistan, Pakistan, İran, Irak uyruklu göçmenlerin büyük bir çoğunluğu göç yollarında kaybolmakta, yaralanmakta ve yaşamlarını yitirmektedir. Bu bölgede özellikle kış mevsiminde birçok göçmenin yollarda donarak öldüğü karların erimesiyle gün yüzüne çıkmaktadır. Yine Van’da son iki yıldır trafik kazaları sonucu yüzlerce göçmen yaralanmış ve hayatını kaybetmiştir. En son yaşanan tekne faciasında ise 11 göçmenin cenazesine ulaşılmış ancak sular altında kalan onlarca göçmen cesetti halen bulunmamıştır” ifadelerini kullandı.

“KOLLUK KUVVETLERİ KAÇAKÇILARLA İŞ BİRLİĞİ Mİ YAPIYOR”

HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt arandı:

1) 27 Haziran 2020 tarihinde Van’da yaşanan son tekne faciasında kaç kişi yaşamını yitirmiştir? Kaç kişi kayıptır?

2) Son beş yıl içerisinde Van il sınırı yakınlarında yaşamını yitiren göçmen sayısı kaçtır? Ölüm nedenleri, uyrukları, yaş ve cinsiyetleri nedir? Yaşamını yitiren göçmenlerin cenazeleri ailelerine ulaştırılmış mıdır?

3) Van’da ve diğer sınır kentlerinde; göçmen kaçakçılarının ve onlarla iş birliği yapanlara ilişkin hangi çalışmalar yürütülmekte midir? Bu çalışmalar sonucu kaçı gözaltına alınmış kaçı tutuklanmıştır?

4) Göçmen kaçakçıların telefonları dinlenmekte midir? Şifreli konuşmalar çözülmekte midir? Buna göre kaçakçılar göçmenler için hangi ifadeleri kullanmaktadır?

5) Van Gölü’nde 27 Haziran günü batan balıkçı teknesine ilişkin soruşturma hangi aşamadır? Kaç kişi gözaltına alınmış, kaçı tutuklanmıştır?

6) Türkiye İran sınırında bir paket kaçak çay, sigara geçirilmezken kafileler halinde yüzlerce göçmen sınırdan nasıl geçmektedir? Sınırda görev yapan kolluk güçleri göçmen kaçakçılarıyla işbirliği mi yapmaktadır? Bunlara ilişkin bir inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır?

7) Türkiye’de göçmenlere mülteci statüsü verilmesi ve iltica hakkı tanınması için bir yasal düzenleme yapacak mısınız? Hak temelli bir mülteci politikası için bir çalışmanız var mıdır?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ