'Hayır kurumu' holdingleşti: 'Kızılay’a mülkünü bağışlayanlar davayla mülklerini geri alabilirler'

Kızılay Yönetim Kurulu kararıyla Kızılay Yatırım Holding çatısı altında altı şirket kurulması ile bu şirketlere fabrikalar ile hastanelerin de aralarında bulunduğu gayrimenkullerin devredilmesine tepkiler var.


Bir Kızılay yöneticisi BirGün’den İsmail Arı'ya konuştu. Yönetici, Kızılay benzeri insani yardım kuruluşlarında kar amaçlı şirket yapılanmasına gidilmesine uluslararası itirazların da gelebileceği uyarısında bulundu.

Kızılay yöneticisi, şunları söyledi: 


“Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi’nde bazı ilkeler vardır ve bu ilkeler Kızılay Tüzüğü’nde de yar alır. Kızılay ancak iktisadi işletme kurabilir ve önceden de böyle bir durum söz konusuydu. Holdingleşme ile Kızılay hayır kurumu işlevini yitiriyor” 

Uluslararası Cenevre Sözleşmesi ve konvansiyonlar ile Kızılay logosunun koruma altına alındığına dikkati çeken Kızılay yöneticisi, “Logo tehlikede, logonun ticari amaçlar ile holding ve şirketler tarafından kullanılması hukuki sıkıntılara yol açacaktır” dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Kızılay yöneticisi, şirketlere devredilen gayrimenkuller ile ilgili sorunlar yaşanabileceğini belirterek, “Kızılay’a mülkünü bağışlayan insanlar bunların şirketlere devredilmesi ile dava açarak mülklerini geri alabilirler" ifadelerini kullandı. 

Yönetici, şirket yönetimlerinin Kızılay Genel Kurulu’ndan ve Kızılay Yönetim Kurulu’ndan onay almadan istediği alım, satım işlemi yapabileceğini, ticari faaliyetlerde bulunabileceğini belirtti ve Kızılay kamu yararına çalışır ve vergi muafiyetine tabidir. Şirketleşme ile beraber bu durum da ortadan kalkacak” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ