Hamileyken tutuklanan Sehat Sarı’nın cezaevindeki durumu ağırlaştı

Hamileliğinin altıncı ayında tutuklanan ve tüm taleplere rağmen serbest bırakılmayan Sehat Sarı'nın durumu ağırlaştı. Cezaevinde tutulan Sarı'nın artık yürümekte ve nefes almakta zorlandığı belirtildi.


Aksaray’da, 5 Haziran’da Gülen cemaatine yönelik operasyonlar kapsamında tutuklanarak cezaevine konan 6 aylık hamile Sehat Sarı, tüm tahliye taleplerine rağmen hamileliğinin yedinci ayına da cezaevinde girdi. Ailesi cezaevi şartlarında hamileliğini geçirmek zorunda bırakılan Sarı’nın durumunun günden güne kötüleştiğini aktardı.

Sehat Sarı eşi Samet Sarı ile aynı gün tutuklanarak cezaevine konmuştu. Çiftin geride kalan 1.5 yaşındaki oğlu Musfata Vedat ise babaannesinin yanında, Ankara’da kaldı.


Kronos’un Sarı ailesinden aldığı bilgilere göre, Haziran ayından beri Aksaray Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sehat Sarı, hamilelik nedeniyle cezaevinde güçlük yaşıyor.  Hamile ve küçük çocuklu kadınların tutuklanamayacağına dair açık kanun hükmüne rağmen cezaevinde tutulan Sehat Sarı, ailesine yürümekte zorlandığını, buna rağmen sürekli merdiven çıkmak zorunda bırakıldığını anlattı. Hamileliğinin son aylarında olan Sarı, nefes almakta zorlandığını da aktardı. Ailesi, bir buçuk yaşındaki çocuğundan da uzak kalan kızlarının sürekli ağladığını, durumunun cezaevi şartlarında kalmaya uygun olmadığını anlattı.

Bu arada Sehat ve Samet Sarı çiftinin 1.5 yaşındaki oğulu Mustafa Vedat, Ankara’da yaşayan babaannesinin yanında kalıyor.  Sarı ailesi, yaşı nedeniyle küçük çocuğun annesine ihtiyaç duyduğunu, sürekli annesini çağırarak ağladığını anlattı.

Sehat Sarı’nın dosyası bu hafta içi bir üst mahkeme için Ankara’ya gönderilecek. Ailesi, Sehat Sarı’nın tahliye edilmesini talep ediyor.

MECLİS’TE DE GÜNDEME GELMİŞTİ

Sehat Sarı’nın tutuklanmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “1 yaşında çocuk sahibi ve hamile bir kadının adli kontrol tedbirleri varken tutuklanması, hukuka ve vicdana aykırıdır. Bu hukuksuzluğa son verin” çağrısında bulunmuştu.
 

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Sarı’nın durumunu gündeme getirmiş, hem hamile olan hem de küçük çocuğu bulunan kadının tutuklanmasının hukuksuz olduğunu belirtmişti.

 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ