Halkbank davasında yeni gelişme: 'Tam anlamıyla bir kaçak!'

ABD ile krizin başlıca sebeplerinden biri olan Halkbank davasında yeni gelişmeler yaşanıyor.


Davayı ilk günden bu yana takip eden ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in aktardığına göre banka, "kaçaklık" suçlamasına yönelik yeni savunma mektubu gönderdi.

Buna göre Türkiye devlet bankası Halkbank, duruşmalara bir temsilci göndermemesi sonrası firari ilan edilmesine ilişkin olarak, "şirketlerin firari olamayacağı" savunması yaptı.


Halkbank’ın, ABD tarihindeki en büyük kara para aklama suçlamasıyla ilgili olarak hiçbir suç duyurusunda bulunmadığını hatırlatan Klasfeld, "Savcılar, Halkbank'ın tam anlamıyla bir kaçak olduğunu söylüyorlar" diye yazdı.
 
22 Ekim’de yapılan ilk duruşmada kara para aklama dolandırıcılığı, İran'a yönelik ABD yaptırımların delinmesi ve benzeri suçlamalarla, ABD Adalet Bakanlığı New York Güney Bölge Savcılığı tarafından hakkında 45 sayfalık iddianame hazırlanan Halkbank'ın Halkbank’ı temsil eden kimsenin bulunmaması üzerine banka firari ilan edilmişti.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde ön duruşma süreci devam eden Halkbank davasında, bankanın hukuk danışmanı King & Spalding firması adına avukat Andrew C. Hruska, mahkemeye sunduğu 20 sayfalık başvuru dilekçesinde bir kez daha bankanın sınırlı ve özel yargılanma talebini iletmişti.

Avukat Hruska, Halkbank’ın savcıların daha önce yapılan ön duruşmalarda iddia ettiği gibi bir “kaçak” olmadığını belirterek, “Kurumsal bir yapı olan Halkbank ‘kaçak’ olamaz” savunması yapmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ