Halkbank davası ABD yargıtayına taşınıyor

Halkbank, yasal süre içinde ABD Yargıtay Mahkemesi'ne itiraz dilekçesi sunacağını duyurdu. Açıklamada, Yargıtay aşaması bitene kadar bölge mahkemesindeki yasal sürecin askıya alınacağı belirtildi.


ABD'deki Halkbank davasında yeni bir aşamaya geçiliyor. Bankadan yapılan açıklamada, ABD'de devam eden ceza davasında istinaf mahkemesine yapılan itirazların geçen ay reddedildiği hatırlatılarak, karar temyiz edileceğinden dolayı  bu süreçte davanın Bölge Mahkemesi'ne geri gönderilmesinin durdurulması yönündeki talebin ise kabul edildiği ifade edildi.

KAP'A AÇIKLAMA YAPILDI


ABD'de devam eden yargı sürecine ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama gönderen Halkbank, şu bilgilendirmeyi yaptı:

"Bankamızın ABD'de devam eden ceza davasıyla ilgili olarak Yabancı Devlet Yargı Bağışıklığı Yasası (FSIA-Foreign Sovereign Immunities Act) uyarınca New York'ta bulunan Birleşik Devletler İkinci İstinaf Mahkemesi nezdinde yapmış olduğu itirazlar, anılan Mahkeme tarafından 15 Aralık 2021 tarihinde reddedilmiştir.

İkinci İstinaf Mahkemesi'nin bahse konu banka itirazlarına dair ret kararı, bir üst mahkemede temyiz edileceğinden bu süreçte davanın Bölge Mahkemesi'ne geri gönderilmesinin durdurulması yönündeki bankamız talebi, İkinci İstinaf tarafından 14 Ocak 2022 tarihinde kabul edilmiştir.

Bankamız, Yabancı Devlet Yargı Bağışıklığı Yasası kapsamındaki itiraz dilekçesini ABD Yargıtay Mahkemesi'ne (Supreme Court) yasal süre içerisinde yapmayı planlamaktadır. Yargıtay Mahkemesi süreci bitinceye kadar Bölge Mahkemesi'ndeki yasal süreç askıya alınacaktır."

HALKBANK'A YÖNELİK SUÇLAMALAR

ABD'de savcılar Halkbank'ı, petrol gelirlerini altına ve ardından nakit paraya çevirerek İran'ın çıkarına olacak şekilde kullanılmasına yol açmakla ve bunu yaparken de kazancı meşru göstermek için sahte gıda ticareti belgeleri oluşturmakla suçluyor. Halkbank'ın İran'a yasaklı fonlardan gizlice 20 milyar dolar transfer etmesi için yardımcı olduğu; bu paranın en az 1 milyar dolarının ABD'nin mali sisteminde aklandığı iddia ediliyor. Halkbank ise İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki şirketleri kullanarak banka işlemlerinde sahtecilik, kara para aklama ve gizli anlaşma yaptığı suçlamalarını reddediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ