'Gizemli bir Türk firması, Maduro’nun 900 milyon dolarlık altınını taşıdı'

Venezuela'da koltuğu sallanan Nicolas Maduro, son çıkış yolu olarak altın ticaretini görüyor. Ancak ABD'nin uyguladığı ambargo ile illegal ticaret iddiaları gündemde.

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaidó, 23 Ocak’ta kendisini geçici başkan ilan ettikten sonra başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere çok sayıda devletin başkan olarak tanındı.

T24'ün Bloomberg'den aktardığına göre, Maduro’nun gizemli bir Türk şirket aracılığıyla 900 milyon dolarlık altını ülkesinden çıkararak Türkiye’ye getirdiğini iddia ediliyor.


Maduro’nun iki ay önce Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesinin ardından ortaya birden bire Sardes isimli gizemli bir şirket çıktığı belirtiliyor. Haberin devamında şunlar kaydediliyor:

“Şirket, Venezuela’dan 41 milyon dolar değerinde altın ithal ettiği Ocak 2018’de ansızın faaliyete başladı. İki ülke arasında son 50 yılda ilk kez böyle bir alışveriş gerçekleşmişti. Bir sonraki ay işlem hacmi iki katına çıkmıştı ve Sardes neredeyse 100 milyon dolarlık altını Türkiye’ye ithal ediyordu. Kasım ayında, ABD Başkanı Donald Trump Venezuela altınına yönelik yaptırımları kapsayan başkanlık emrini imzaladığı ve Türkiye’ye de bu ticarete dair uyarıda bulunan bir elçi gönderdiği sırada; Sardes’in iki ülke arasında mekik dokuyarak Venezuela’dan çıkardığı değerli metalin değeri 900 milyon dolardı. İstanbul’daki ruhsat belgelerine göre sadece 1 milyon dolarlık sermayesi olan bir şirkete göre hiç fena değil.”

Bloomberg, Sardes’in Venezuela’yla Türkiye arasındaki ‘altın koridorlarının’ kasım ayında kapandığını belirtiyor. Şirket yetkilileri ise yorum yapmayı reddediyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ