Fikirtepeliler: Ev sahibiydik, kiracı olduk, şimdi de çadırdayız!

2011 yılından sonra kentsel dönüşüm projeleriyle sık sık gündeme gelen Fikirtepe'de Dumlupınar Mahallesi sakinleri, dönüşüme verdikleri evlerinin teslim edilmemesi nedeniyle 12 Haziran'dan bu yana eylemde.Pana Yapı tarafından başlatılan ve Haziran 2018’de tamamlanması gereken proje durmuşken, hak sahipleri proje alanına çadır kurarak eylemlerini gerçekleştiriyor. Seslerini yetkililere duyurmak isteyen hak sahipleri, sıcak havaya rağmen gece gündüz eylemlerini sürdürüyor.


Eylem gerçekleştirenler arasında yalnızca evi yıkılanlar değil proje aşamasındaki binalardan ev satın almış mağdurlar da var. Evlerini dönüşüm kapsamına verdikleri ilk günden bu yana sözleşmelerinde bulunmasına karşın kendilerine ödenmesi gereken kiraların ödenmemesi gibi bir dizi mağduriyet yaşayan hak sahibi aileler, hükümetin politikalarından kaynaklı evlerini zorunlu olarak dönüşüme kaptırdıklarını ifade ediyor.

Ailelerin en çok kullandığı "Ev sahibiydik, kiracı olduk, kiracı olduktan sonra da arkadaşlarımızla beraber çadırcı olduk” cümlesi ise yaşadıklarını özetler nitelikte.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ