Et ve Süt Kurumu askere bozuk et satmış!

TSK'nın Et ve Süt Kurumu’na 1.4 milyon TL ‘bozuk et’ cezası kestiği ortaya çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Et ve Süt Kurumu’na 1.4 milyon TL ‘bozuk et’ cezası kestiği ortaya çıktı.

Mehmetçiğe yedirilen etlerle ilgili Meclis Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’na sunulan raporlar iktidar ve muhalefet milletvekillerini karşı karşıya getirdi.


TBMM KİT Komisyonu Et ve Süt Kurumu’nun 2017 ve 2018 bilanço ve hesaplarını görüştü.

Sayıştay denetim raporları doğrultusunda yapılan görüşmelerde milletvekilleri Kurum’daki usulsüzlükleri masaya yatırıldı.

Kronos'tan Yaşar Kara'nın haberine göre, komisyon, 2017 yılını 279 milyon TL karla kapatan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünün 2018 yılında 491 milyon 116 bin 178 TL net zarara uğradığı raporları oy birliğiyle kabul etti.

Komisyon üyesi CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Et ve Süt Kurumu’nun kışlalara et sattığını söyledi.

Zeybek, “Askerî birliklere yapılan satışların analizlerinin olumsuz çıkması sonucu askerî birlikler kuruma 1,4 milyon TL ceza kesmiştir, bunun nedeni nedir? Analiz raporları olumsuz çıkan etler hangi ülkeden getirilmiştir?” diye sordu.

“ASKERE HASTALIKLI İTHAL ET VERMİYORUZ”

KİT Komisyonuna bilgi veren Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, askeriyeye satılan etlerle ilgili ceza ödediklerini kabul etti.

2015 yılından itibaren askeriyeye giden etlerin kimyasal ve mikrobiyolojik tahlillerinin askeriyenin belirlediği laboratuvarlarda yapıldığını belirten Uzun, “Ya giderken ambalaj bütünlüğü bozulmuş, ya kaza olmuş, işte bir iki saat geç kalmışsın, gecikti diye. Bir de orada histolojik yönden muayene kabul komisyonu var, komisyon üyesi birisi diyor ki; 'Ben tadını beğenmedim, rengini beğenmedim.' Yani çok aza indi ve inmeye de devam edecek, yani ceza miktarı düşüyor artık” dedi. 

İthal etlerden askeriyeye vermediklerini belirten Uzun, “Yani askeriyeye ithal et verdiğimiz yok, hastalıklı et vermemiz mümkün değil.” savunması yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ