Ermeni soykırımı kararına AKP tepkisi: Karara tükürüyoruz

"ABD Senatosu'nun bu kararını keenlemyekûn olarak yok hükmünde görüyor, bu karara tükürüyoruz" diyen AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu Mehmet Akif Ersoy'un 'Tükürün' şiirini okudu.


Meclis Genel Kurulu’nda konuşan AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu,  ABD Senatosu’nun 1915 Ermeni soykırımını tanıyan kararı nedeniyle Mehmet Akif Ersoy’un ‘Tükürün’ şiirinden bir kesit okudu.

TBMM Genel Kurulu’nda, 2020 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri sürerken karara dair söz alarak konuşan, AKP Grup Başkanvekili Eminakbaşoğlu, “Mehmet Akif yüz yıl önce en güzel cevabı vermiş. Kuva-yi Milliye ruhuyla yüz yıl öncesindeki duygu ve düşüncelere biz de milletçe ve devletçe aynen sahip çıkıyor ve haykırıyoruz. Biz Amerikan Senatosu’nun bu kararını keenlemyekûn olarak yok hükmünde görüyor ve bu karara tükürüyoruz” ifadelerini kullandı.


CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise karara ilişkin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan, “Bu milletin, meclisin şanına ve şerefine yakışır bir refleks beklediklerini” söyledi.

HDP: TARİHLE YÜZLEŞİLMELİ

Öte yandan Meclis Genel Kurulu’nda AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının ortak imzasıyla ABD Senatosu’nun Ermeni soykırımı tasarısının kabul edilmesi kararı ortak bir bildiri ile kınandı. HDP ise bildiriye imza atmadı.

Kabul edilen bildiride, “ABD Senatosu’nun, tarihi gerçekleri saptırmak suretiyle, uluslararası hukukun temel kurallarını yok sayarak, sözde Ermeni soykırım iddiaları konusunda kabul ettiği kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz. Hukuki hiçbir değeri bulunmayan ve müteakip seçim dönemi sonrasında oluşacak Senato’yu bağlamayacak bu karar açıkça kirli bir siyasi oyunun parçasıdır. Bu, keyfi ve gündelik politikanın basit çıkarları temelinde tarihi okumaktan ibaret değersiz bir tavırdır.”Manidardır ki ABD çıkarları ne zaman Türkiye’nin politikalarıyla ters düşse bu konu Senato gündemine getirilmektedir” ifadeleri yer aldı.

‘BU ACILAR BİZİMDİR, YÜZLEŞEBİLİRSEK YARALARI İYİLEŞTİREBİLİRİZ’ 

HDP ise yaptığı açıklamada, kınama kararına niçin destek vermediklerini şöyle açıkladı: “Çünkü tarihteki bu ‘Büyük Felaket’le yüzleşmenin yolunun çeşitli ülke meclislerinde alınan bu tür kararlardan geçmediğini düşünüyoruz. Ne ABD Kongresi’nin kabul ettiği yasa ne burada hazırlanan bildiri hakikati bulmaya ve yaraları sarmaya hizmet ediyor. Böyle büyük bir acının uluslararası iktidar manevralarına malzeme kılınmasına yönelik girişimleri doğru bulmuyoruz. Yapmamız gereken böyle manevraları engelleyecek şartları yaratmaktır. Bu mümkündür ve gereklidir. Biz Ermeni halkının yaşadığı büyük acıyla ilgili bütün hususların bu ülkede özgürce araştırılmasını ve tartışılmasını istiyoruz. Bunu yapamadığımız sürece başka mecraların bu amaçla kullanılacağı açıktır. Bu sorun ve bu acılar bizimdir, tartışacak olanlar da bizleriz. Yüzleşebilirsek yaraları iyileştirebiliriz. Özgür tartışmanın ve acıları paylaşmanın toplumsal barış için hayati önem taşıdığına inanıyoruz. Bu Meclis bunun için öncülük yapabilir, yapmalıdır da. Bu konuda her türlü katkıyı sunmaya ve sorunluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.”

ABD BÜYÜKELÇİSİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield de Senato’nun kararı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın Satterfield’e, Türkiye’nin karara karşı tepkisini ilettiği bildirildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ