Eren Keskin: Nadira’nın AKP'li Ünal tarafından taciz edildiğine ilişkin elimizde bilgiler var

AKP’li Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Nadira Kadirova olayıyla ilgili tartışmalar devam ediyor.


Olay henüz anlatılmazken, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, “Nadira’nın AKP Milletvekili Şirin Ünal tarafından taciz edildiğine ilişkin konuşmasının bilgileri elimizde. Bunları avukatı ile görüştükten sonra yayımlanması mümkün olacak” dedi.  

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Kadın Komisyonu, genel merkez binalarında AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova’nın durumuna ilişkin basın toplantısı düzenledi.


Kadirova’nın şüpheli ölümünü olayın yaşandığı günden bu yana İHD olarak izlediklerini vurgulayan Keskin, şöyle dedi: 

“İlk günden aile ile görüşmeyi sağlamaya çalıştık. Özellikle Nadira’nın tacize uğradığını söyleyen bir kadın arkadaşıyla görüşme yaptık. Ağabeyine günlerdir ulaşmaya çalıştık ancak neden ulaşamadığımızı bugün anladık. Bugüne kadar ulaşamamamızın sebebi olarak aile çok korkutulmuş durumda haklı olarak endişe içindeler. Ailelerini düşünüyorlar ve bu nedenle korkuyorlar. Bugün Kadirova’nın ismini vermek istemeyen bir yakını bize ulaştı. Bize birçok şey anlattı. Nadira’nın AKP Milletvekili Şirin Ünal tarafından taciz edildiğine ilişkin konuşmasının bilgileri elimizde. Bunları avukatı ile görüştükten sonra yayımlanması mümkün olacak.”

Kadirova’nın İnstagram hesabında paylaşılan bir fotoğrafı gösteren Keskin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu fotoğraf basında hiç tartışılmadı. Nadira’nın kendi İnstagram hesabında TBMM’de Şirin Ünal’ın odasında çektirdiği fotoğraflar var. Şimdi biz soruyoruz. Bir evde yardımcı hasta bakıcısı olarak çalışan bir kadının milletvekilinin odasında ne işi var. Böyle bir ilişki hayatın normal akışına uygun mudur? İşte bu bize Nadira ile Şirin Ünal arasındaki ilişkinin hatta ilişki demeyelim, istismarın gözler önüne serilmesidir.”

AKP’li Ünal’ın bu dosyada bugüne kadar şüpheli olarak dahi gösterilmediğini dile getiren Keskin, “Bir milletvekilinin ve eski bir askerin silahına bu kadar çabuk ulaşılması hayatın olağan akışına uygun değildir. Suç duyurusunda bulunduk. Şüpheli gösterilmemesi tamamen İstanbul sözleşmesine aykırı. Türkiye bu sözleşmenin birinci imzacısı ama bu soruşturmada da uymamaya devam etti. Sonuna kadar bu olayın takipçisi olacağız elimizde deliller var bu delilleri avukatı ile konuşarak, kamuoyuna sunacağız” diye belirtti.

Keskin’in konuşması ardından İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen de Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na yaptıkları suç duyurusunu okudu.

Haberin detayına buradan ulaşabilirsiniz
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ