Erdoğan’ın ‘hak planının’ ardından, 1 günde 66 gazeteci hakim karşısında

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıklamasından iki gün sonra 66 gazeteci aynı gün çeşitli davalarda hakim karşısına çıkacak.


Erdoğan 'hak planınını' açıklarken "Hiç kimse, eleştirisi veya düşünce açıklaması nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan salı günü ‘İnsan Hakları Eylem Planını’ açıklarken, “Basın, yayın ve internet yoluyla işlenen suçlarda, muhakeme şartı olan süreleri, ifade özgürlüğünü güçlendirmek amacıyla yeniden ele alıyoruz. İfade ve basın özgürlüğüne ilişkin standartları yükseltmek için gazetecilerin mesleki faaliyetlerinin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirler geliştiriyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın ‘hak planından’ iki gün sonra 66 gazeteci aynı gün çeşitli davalarda hakim karşısına çıkacak.


IPA: TÜRKİYE’DE 77 GAZETECİ CEZAEVİNDE 

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Uluslararası Basın Özgürlüğü Misyonu Raporu’na göre, cezaevlerinde 77 gazeteci bulunuyor. Bunun yanı sıra çok sayıda gazeteci, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle yargılanıyor. DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, “Bir günde bu kadar çok davanın olması basın ve ifade özgürlüğünde nerede olduğumuzun bir göstergesidir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ