Erdoğan'ın desteklediği iki örgüt ateşkes kapsamında değil

Selefi muhalif örgüt Ahraruş Şam Suriye ateşkesini reddetti. Böylece Nusra'nın ardından Erdoğan'ın desteklediği ikinci örgüt de ateşkes dışında kalmış oldu.
Suriye muhalif güçlerinin önde gelen gruplarından Selefi yapıdaki Ahraruş Şam Cephesi Moskova'daki üçlü görüşmelerin ardından Suriyede sağlanan Ateşkesi reddetti. Erdoğan'ın uzun süre para ve silah yardımı yaptığı örgütün, bu tercihiyle Erdoğan'ın Suriye krizinin çözümündeki rolünü zora sokacağı konuşuluyor.

Karlov suikastından bir gün sonra Rusya, İran ve Türkiye dışişleri bakanlarının katılımıyla Suriye krizinin çözümüne ilişkin Moskova'da üçlü zirve toplanmıştı. Ardından Putin, Rusya ve Türkiye'nin garantörlüğünde Suriye'de bir ateşkes sağlandığını açıkladı. Ateşkese El Nusra ve IŞİD dahil edilmedi.

Nusra'nın ateşkese dahil edilmemesinin ardından bugün de bir diğer radikal İslamcı grup Ahraruş Şam ateşkesi kabul etmediğini açıkladı. 


Ahraruş Şam Hareketi Twitter resmi hesabindan şu mesajı yayınladı.ERDOĞAN'IN DESTEKLEDİĞİ İKİ ÖRGÜT ATEŞKES KAPSAMINDA DEĞİL
Rusya'nın öncülüğünde yürütülen görüşmeler kapsamında alınan ateşkes kararıyla Suriye iç savaşında bir dönüm noktası yaşanırken, Nusra ve Ahraruş Şam'ın ateşkes kapsamı dışında kalması Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın elini zayıflatacağa benziyor. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve yine Rusya'ya göre terörist örgüt olarak kabul edilen El Nusra, alınan karar gereği IŞİD ile birlikte ateşkes kapsamına alınmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise geçtiğimiz dönemde Nusra'ya olan desteğini gizlememişti. 

Erdoğan geçtiğimiz Haziran ayında sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileriyle Beştepe'deki iftarda bir araya gelmişti. Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında, "Eğer DAİŞ'e karşı olanlar terör örgütü değilse o zaman El Nusra'ya niye terör örgütü diyorsunuz?" ifadelerini kullanmıştı.

Aynı şekilde Suriye savaşında radikal İslamcılara para, silah ve mühimmat desteği veren Erdoğan ve AKP rejimi Nusra'nın yanı sıra Ahraruş Şam Cephesi'yle de sıkı ilişkiler içerisindeydi. MİT TIR'larıyla Suriye'ye taşınan silah ve mühimmatın iddia edildiği gibi Türkmenlere değil, Ansal El İslam, El Nusra ve Ahraruş Şam cehpesine gittiği kayıtlara geçmişti.

Ahrar, aldığı bu kararla Suriye'de krizinin çözümü noktasında Erdoğan'ın elini zayıflatmış oldu.  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ