Erdoğan'dan Volkswagen'e makam aracı misillemesi!

Alman otomotiv devi Volkswagen'in Türkiye'ye yatırım kararından vazgeçmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan bir karşı hamle geldi. Bakanlıklara Volkswagen'in kamu kurumunda makam arabası olarak kullanılmaması talimatı verildi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Volkswagen yöneticisi Herbert Diess, geçen hafta kendisiyle yapılan bir röportajda Manisa'da kurulması planlanan fabrikanın iptal edildiğini açıklamıştı.

Söz konusu iptal nedeninin 'siyasi olduğu' öne sürülürken, hükümetten Volkswagen'in bu kararına karşı bir atak yapıldı.


Cumhurbaşkanlığı kararıyla Alman otomobil üreticisi Volkswagen ve Audi’nin kamu kurumunda makam arabası olarak kullanılması yasaklandı.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre bu konuda bakanlıklara uyarı yapıldı.

Özellikle kamu kuruluşlarında yoğun bir şekilde kullanılan Volkswagen Passat modelinin peyderpey Renault'a öncelik verilmek kaydıyla Ford ve Toyota markalarıyla değiştirilmesi istendi.

Habere göre üst model kiralamalarda ise Renault Talisman ve Ford Mondeo modellerin tercih edileceği öğrenildi.

NEREDEN NEREYE

Hâlbuki AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan iki yıl önce Volkswagen’in yatırım kararının almasının ardından AKP teşkilatlarına emir vererek Volkswagen Passat model araçlar alınmasını istemişti.

Erdoğan’ın AKP yönetimine bu talimatı o günlerde “jest” olarak yorumlanmıştı.

Haberlere göre Volkswagen’in Türkiye’ye yapacağı yatırımın, yabancı sermayenin Türkiye’de yatırım yapması açısından olumlu bir atmosfer yaratacağına işaret eden AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonraki süreçte kamuda kullanılan araçlarda da Passat tercihinin öne çıkarılmasını istemişti.

Gelinen iki yıllık süreçte Volkswagen'in kamu kurumunda makam arabası olarak kullanılmaması talimatının gelmesi “nereden nereye” yorumlarının yapılmasına neden oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ