Erdoğan’dan Bülent Arınç’a: Beni rencide etti

Partisinin grup toplantısında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘terörist’ diye tanımladığı eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kitabını tavsiye eden Bülent Arınç’a ilişkin konuştu.


Erdoğan, Arınç’ı kastederek “Teröristlerden birinin yazdığı kitabı herkesin okumasını tavsiye edilmesi beni rencide etmiştir” ifadelerini kullandı.  Erdoğan ayrıca tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın ismini vermeden, “Ödüllendirecek halimiz yok” açıklamasını yaptı.

‘CUMHUR İTTİFAKI EN GENİŞ TABANLI SİYASİ DAYANIŞMADIR’


“Cumhur İttifakı Türkiye’nin en geniş tabanlı siyasi dayanışma örneğidir” diyen Erdoğan şöyle konuştu:  “Önümüzdeki hukuki ve ekonomik reformları da hayata geçireceğiz. Bu ittifak asla gizli veya açık pazarlıklar üzerine kurulu değildir. Milletimizin 15 Temmuz gecesi sokaklarda kanıyla kurduğu bu ittifakın tek amacı ülkemizi büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaştırmaktır. Bizim demokrasiden, insan haklarından en küçük yana sıkıntımız olmadığının ispatı 18 yıllık iktidar geçmişimizdir. Kimin ne sıkıntısı varsa biz çöktük. Asırlık sıkıntıları, ihmalleri ortadan biz kaldırdık.”

‘EN BÜYÜK REFORM BAŞKANLIK SİSTEMİ’  

Ülke tarihindeki en büyük reformun başkanlık sistemi olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu reform paketlerinin temelinde milletimiz vardır. milletimizin ne ihtiyacı varsa AK Parti yapmaya devam etmektedir. Türkiye’nin cumhuriyet tarihindeki en büyük reformu Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçiştir. Hala parlamenter sistemi savunanlar var. Bu ülke yıllar yılı bu sistemi denemedi mi? Sistem değiştirildi ve yoğun bir şekilde yol alındı. Bu tarihi reformu milletimizin umutları ve talepleri doğrultusunda Cumhur İttifakı çatısı altında gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

‘HUKUK REFORMLARINI HIZLANDIRIYORUZ’

“Ekonomide yeni yatırım, üretim, istihdam seferberliği başlatıyoruz” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Bütçe görüşmelerinin ardından kapsamlı reformları birer birer hayata geçireceğiz. Hukuk reformlarını da hızlandırıyoruz. Yargı Reformu Stratejisi Belgesi’yle ilgili 3 paket Meclisimizde kabul edildi. Diğer reformları da paketler halinde Meclis’e taşıyacağız. İnsan Hakları Eylem Planı’na ekonomide güven iklimini artıracak şekilde genişleterek son halini vereceğiz.”

‘KÜRT SORUNU YOKTUR’ 

Kürt sorunu olmadığını söyleyen Erdoğan, “Kürt sorunu diyorlar, ne Kürt sorunu? 2005’te Diyarbakır’daki konuşmamda, ‘Bu ülkede Kürt sorunu yoktur, varsa da bunun sorumlusu benim ve biz çözeceğiz’ dedim. Bunları biz çözdük. Bu ülkede Kürt sorunu yoktur. Bu ülkede uzunca bir süre en çok sıkıntıyı Kürtlerin çektiği bir özgürlük sorunu vardır. Geri kalmışlık zincirini de kırdık” şeklinde konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ