Erdoğan’a sınırsız yetki veren önergeye muhalefetten tepki: Meclisi kapatıp gidelim daha iyi

AK Parti ile MHP, TOKİ ihalelerinde Cumhurbaşkanı'na “farklı düzenlemeler yapılabilir” ifadesiyle sınırsız yetki istedi. CHP “Meclisi kapatalım daha iyi”, HDP “Çivisini çıkardınız" tepkisi gösterdi.

Meclis’te içerisinde kur korumalı TL mevduat, memurlara ek zam, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde değişiklik gibi çok sayıda düzenlemeye içeren kanun teklifine AK Parti ve MHP’nin önergesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘yeni düzenleme yetkisi’ istendi. Bu önergeye CHP ve HDP’li vekiller tepki gösterdi. Örengeye itiraz eden CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yoklama talep etti. Yapılan yoklamada çoğunluk sağlanamayınca Meclis Salı gününe kadar kapandı.

KAMUYA İŞ YAPAN MÜTEAAHİTLERE ARTAN DÖVİZ NEDENİYLE FİYAT FARKI VERİLECEK


Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen teklifin 11. maddesi ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’na geçici bir madde eklenecek. Yapılacak düzenleme ile 1 Aralık 2021 tarihinden önce ihalesi yapılmış, yapımı halen devam eden, fesih veya tasfiye edilmeden kabulü/geçici kabulü yapılmış mal ve hizmet alımıyla yapım işlerine ilişkin TL üzerinden yapılmış sözleşmelere fiyat farkı verilmesine olanak sağlanacak.

AK PARTİ VE MHP’DEN TOKİ ÖNERGESİ: CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN FARKLI DÜZENLEMELER YAPILABİLİR

Kamuya iş yapan müteahhitlere fiyat farkı ödemesi ve sözleşme devri gibi düzenlemeler getiren maddeye son dakika getirilen bir sürpriz önergeyle bir fıkra eklenmek istendi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın imzasıyla sunulan önergeye göre “TOKİ Başkanlığı sözleşmeleri belirlenen sınırlamalar dışında kalacak. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı tarafından farklı düzenlemeler yapılabilecek. Tartışma yaratan önerge şöyle:
“Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 1/12/2021 tarihinden önce ihale edilen ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte devam eden sözleşmelerde, süre uzatımı verilmesi dahil bu maddedeki sınırlamalara tabi olmaksızın Cumhurbaşkanı tarafından farklı düzenlemeler yapılabilir.”

CHP: MECLİSİ KAPATIP GİDELİM

Son dakika getirilen bu önergeye CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Meclisi kapatıp gidelim daha iyi ya! Bu ne ya! Kapatalım Meclisi, kilitleyelim, gidelim ya!” diye tepki gösterdi. HDP Milletvekili Garo Paylan da Cumhurbaşkanına bir sınır belirtmeden verilmek istenen yetkiye tepki göstererek, “Farklı düzenlemeler yapılabilir” ne demek ya? Neye göre yapılacak? Böyle yasa mı olur ya! İyice çivisini çıkardınız!” diye seslendi.

‘DİKTATÖRE BİLE KANUNLA SINIRSIZ YETKİ VERİLMEZ’

Bu arada CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis Başkanvekili’ne seslenerek, “Bu önerge ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kapısına kilit vurulabilir, Türkiye Büyük Millet Meclisi işlevsiz, sembolik bir organ olarak burada vakit geçirsin’ önergesidir. Buna asla rızamız olamaz. Bu ülkede Cumhurbaşkanına, bırak bu ülkeyi, dünyanın en büyük diktatörünün yönettiği bir ülkede bile o diktatörün bu kadar geniş, sınırsız bir yetkisi kanunla verilemez” dedi.

Altay önergenin oylanması öncesi yoklama talep etti. Yapılan iki yoklamada çoğunluk sağlanamayınca Genel Kurul Salı gününe kadar kapandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ