“Erdoğan, işsizliğin büyüyeceğini öğrenince Uysal’ı görevden aldı”

Reuters, dört kaynağa dayandırdığı haberinde Erdoğan'ın Merkez Bankası başkanını değiştirme kararını, ekonominin hassas bir durumda olduğunu anlatan sunumların ardından aldığını iddia etti.


Reuters, dört kaynağa dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanını değiştirme kararını, ekonominin hassas bir durumda olduğunu anlatan sunumların ardından aldığını iddia etti.

Reuters’ın aktardığına göre Naci Ağbal, kendisiyle beraber başka üst düzey AKP’lilerin Erdoğan’a döviz rezervlerinin eridiğini aktarmasının ardından TCMB başkanlığına atandı. Haberde en az iki gün boyunca yapılan sunumlarda Erdoğan’a yabancı yatırımın ülkeye getirilmesinde sıkıntı yaşandığı ve Türk Lirası’nın yılın başından beri yüzde 30 değer kaybettiğinin anlatıldığı öne sürüldü.


‘ERDOĞAN EKONOMİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLMİYORDU’

Erdoğan bu sunumların ardından 6 Kasım Cuma günü o dönem Merkez Bankası başkanı olan Murat Uysal’ı yanına çağırarak döviz rezervlerinin bu yıl neden yarıya indiğini ve bununla ilgili ne yapmayı düşündüğünü sordu.

Reuters’ın konuştuğu kaynaklar, bu konuşmanın ardından Erdoğan’ın Uysal’ı görevden almaya ikna olduğunu ve Albayrak’ın ise Uysal’ın görevden alınmasının ardından gerçekleştirilen iki toplantıya davet edilmemesinin ardından istifa ettiğini iddia etti.

Habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi konusunda doğru bir şekilde bilgilendirilmedi.

BİRKAÇ SAAT İÇİNDE GERÇEKLEŞTİ

AKP’ye yakın bu kaynaklara göre Uysal’ın görevden alınması ve eski maliye bakanı Naci Ağbal’ın TCMB başkanlığına atanması birkaç saat içinde gerçekleşti ve Cumhurbaşkanlığı konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Bu sunumlarda iş dünyasının işten çıkarma yasağının kaldırılmasının ardından büyük bir işsizlik dalgasının gelmesinden çekindiği de Erdoğan’a bildirildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ