Elinde büyüyen kızın marifetleri

Fatma Betül Kaya'nın ailesi devleti bir ağ gibi sarmış.
Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Hollanda kriziyle gündeme oturan Aile ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Bakan Fatma Betül Sayan Kaya için “elimizde büyüyen kızımız” ifadesini kullanmıştı.

Sayan’ın anne babasıyla Erdoğan çiftinin yakın arkadaş olduğu biliniyor. Erdoğanlar, Bakan Sayan’ın nikâh şahidiydi. İki ailenin çocukları da çok yakın dostlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan Sayan ailesinin çocuklarına o kadar güveniyor ki, hepsi AK Parti iktidarı döneminde ya danışmanlık yaptı ya da önemli mevkilere getirildi. Örneğin en kritik kurumlardan biri olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Başkanı, Bakan Sayan’ın ağabeyi Ömer Faruk Sayan… BTK Başkanı da tıpkı kardeşi gibi bir süre Erdoğan’ın danışmanlığını yapmıştı.

BTK Başkanı Sayan, referandum sürecinde ‘sosyal medyaya verdiği gözdağı’ ile haber oldu yakın zamanda.


Bakan Sayan’ın ablası Ayşe Hilal Sayan Koytak, kız kardeşi bakan olduğunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müsteşar yardımcısıydı. ‘Etik olmayacağı’ gerekçesiyle bu görevden istifa etti ancak halen Bakanlıkta. O da AK Parti’de bir süre danışmanlık yapmıştı. Abla Sayan’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Erdoğan ailesiyle yakın ilişkisi açıkça görülüyor.

Ve küçük kardeş Nazmiye Sümeyye Sayan… Cumhuriyet gazetesinin haberine ve iddiaya göre İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi kız kardeş Sayan, belediyelerde meclis üyesi olarak görev yapanların ihalelere girmesi hukuken yasakken danışmanlık şirketi aracılığıyla AK Partili Gaziosmanpaşa Belediyesi’nden ihale almıştı.

Siyasi kulislerde “Saray Kabinesi” olarak ifade edilen ve başını Bakan Sayan’ın çektiği bu grup, Erdoğan’a yakın isimlerden oluşuyor ve kritik konulardaki adımları, bizzat Erdoğan’la değerlendirerek attıkları biliniyor.

Kaynak: Gazeteduvar
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ