Elektronik kelepçe zulmü: “Adalete sesleniyorum. Bir suçum varsa önüme koysunlar”

Şırnak’ın Silopi ilçesinde gözaltına alınan ve çıkarıldığı adli merciler tarafından ev hapsine karar verilen 64 yaşındaki Ömer Soysal, 70 gündür elektronik kelepçe ile yaşıyor. Evin tüm yükü ise eşinin omuzlarında.


Ömer Soysal, akrabalarının taziyelerine bile katılamadığını belirten Soysal, “Bir suçum varsa önüme koysunlar. Adalete sesleniyorum. Bu kelepçeyi ayağımdan çıkarın. Ben de dostlarımı ziyaret edebileyim ve ekonomik açıdan geçimimi sağlayayım. Bu mağduriyet giderilmeli” çağrısında bulundu.

AÇIK GİZLİ İFADELERLE ÖRGÜTE YARDIM


MA’nın haberine göre, Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 28 Mayıs günü 64 yaşındaki Ömer Soysal adlı yurttaş Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan evine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. 3 günlük gözaltı sürecinin ardından savcılığa sevk edilen Soysal, tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlik, “konutu terk etmemek” şartı ile Soysal’ın serbest bırakılmasını ve elektronik kelepçe takılmasına karar verdi. Soysal’a ifade işlemleri sırasında, kimi gizli ve açık ifadeleri üzerinden “örgüte yardım etmek” iddiaları yöneltildi.

EVİN TÜM YÜKÜ EŞİNİN OMUZLARINDA

Verilen karardan sonra 4 Temmuz günü Soysal’ın ayaklarına elektronik kelepçe takıldı. 2 çocuğu farklı kentlerde çalıştığı için eşi ile birlikte yaşayan Soysal, verilen adli kontrolden kaynaklı aylardır evinin bahçesinin dışına çıkamıyor. Bundan kaynaklı yaşadıkları zorlukları anlatan Soysal, hakkındaki adli kontrolün kaldırılmasını istedi.

GEÇİMİMİ SAĞLAMAK ZORUNDAYIM

Ev baskınında herhangi bir delilin bulunmadığını kaydeden Soysal, hakkında verilen karardan dolayı ekonomik açıdan zorlanmaya başladıklarını dile getirdi. Soysal, “Çocuklarım dışarıda çalışıyor. Onlar ancak kendi geçimlerini sağlayabiliyor. Ben de geçimimi sağlamak zorundayım. Şu an bütün yük hasta olan eşimin üzerinde. Hayvanlara bakmak, evin tüm işleriyle uğraşmak zorunda kalıyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ