Durumu ağırlaşan Leyla Güven hastaneye kaldırıldı

PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik görüş yasağının kaldırılması ve barışın tesis edilmesi talebiyle 98 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven, durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırıldı.
Bilinci açık olan Leyla Güven, tıbbi müdahaleyi kabul etmedi. Yoğun bakıma alınan Güven’in kalp ritmi takip ediliyor. Aşırı kusmadan kaynaklı göğüs ağrısı ve tansiyon düşüklüğü yaşayan Güven, yoğun bakım ünitesine alındı. 

Güven, Diyarbakır Memorial Hastanesi'ne kaldırılırken, kızı Sabiha Temizkan annesinin hastaneye kaldırıldığı bilgisini veren bir Twitter paylaşımını retweet ederek olayı doğrulamış oldu.View image on Twitter
 


Öte yandan Şırnak Valiliği bir açıklama ile Leyla Güven eylemlerini il sınırları içinde yasakladığını duyurdu.

Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mahalli idari organlarının, kamu kurumlarının, kamuya yararlı derneklerin, üniversitenin ve herhalde valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere, HDP Hakkari Milletvekili Leyla GÜVEN’in halen Diyarbakır ilindeki ikametinde yapmakta olduğu açlık grevi ile ilgili olarak; Bu eyleme destek mahiyetindeki eylem/etkinlikler ile aynı konunun devamı niteliğindeki (yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant/çadır kurma vb.) tüm etkinlikler 12.02.2019 tarihinden itibaren 15 (onbeş) gün süre ile Şırnak il merkezimiz ve ilçeler dahil olmak üzere, tüm il sınırları içerisinde (coğrafi alan) YASAKLANMIŞTIR.”

Gaziantep'te de Güven'e destek eylemine polis izin vermedi.

DHA'nın haberine göre, Güven'e destek için yürüyüş yapmak isteyen HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve beraberindekilere polis engel oldu.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve bir grup partili bugün, açlık grevinde olan Leyla Güven'e destek için yürüyüş yapmak üzere Gazimuhtar Paşa Bulvarı'ndaki HDP il binasında toplandı.

Emniyet güçleri, Toğrul'un binadan tek başına çıkmasına izin verirken, Toğrul, 'Tecrit kalksın, Leyla yaşasın' yazılı önlükle İpekyolu'na kadar yürümek istese de, polis tarafından engellendi.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ