Dünya Barış Endeksi 2020: Türkiye 163 ülke içinde 150. sırada

21 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla hazırlanan Dünya Barış Endeksi 2020 raporunda Türkiye son sıralarda yer aldı. Rapor "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhalefeti bastırmaya devam ediyor" yorumu yaptı.


21 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla hazırlanan Dünya Barış Endeksi 2020 raporu açıklandı. Rapora göre, Türkiye 163 ülke arasında kaçıncı sırada? Avrupa’da en az barışın olduğu ülke hangisi? Dünya barışı endeksinde hangi ülke lider? Dünya Barış Günü eskiden 1 Eylül’de kutlanıyordu.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEP), 2020 yılına ait “Dünya Barış Endeksi’’ raporunu yayınladı. Rapora göre; dünyada en fazla barışın olduğu ülke İzlanda oldu. Türkiye ise 163 ülke arasında 150. sırada kendine yer buldu. Barış konusunda İran, İsrail, Lübnan ve Venezuela’nın gerisinde kalan Türkiye, Kuzey Kore’den bir üst sırada yer alıyor. Raporda dikkat çekici bir başka detay ise, dünya barışının geçtiğimiz yıla göre azalması. Bu yılki sonuçlar, küresel barış düzeyinin kötüleştiğini ve ortalama ülke puanının yüzde 0,34 düştüğünü gösteriyor. Rapora göre; bu yıl listede yer alan 81 ülke barış düzeyini arttırırken, 80 ülke ise barıştan uzak bir tutum sergiledi.


AVRUPA’DA BARIŞIN EN AZ OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE

IEP’nin 2020 rapora göre, Türkiye en az barışçıl 25 ülke arasında yer alan tek Avrupa ülkesi durumunda. Türkiye, barış endeksi sıralamasında da 163 ülke arasında 150. sırada yer aldı. Rapor Türkiye ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhalefeti bastırmaya devam ediyor ve bu da iç siyasi istikrarsızlığa ve siyasi terör ölçeği göstergelerinde bozulmaya yol açıyor. Türkiye’de her 100 bin kişiden 344’ünün tutuklandığını belirten rapor bu oranın geçtiğimiz yıla göre yüzde 8.3’lük bir artış gösterdiğine dikkat çekti. Avrupa kıtasındaki en az barışın olduğu ve Türkiye’nin ardından gelen bazı ülkeler ise şöyle: Kosova, Bosna Hersek, Karadağ ve Fransa.

DÜNYANIN EN BARIŞÇIL BÖLGESİ AVRUPA

Geçtiğimiz yıla göre barış endeksinde hafif bir bozulma kaydetmesine rağmen Avrupa, dünyanın en barışçıl bölgesi olmaya devam ediyor. Avrupa kıtasında yer alan 36 ülkeden 16’sı bu yıl barış konusunda gelişme gösterirken, 19 tanesi ise kötüleşti. Aynı zamanda kıta ülkeleri, dünya barış endeksi listesindeki ilk 25 devletin 17’sini oluşturuyor. Listenin zirvesinde ise İzlanda yer alıyor. Nordik ülkesinin barış endeksi puanı ise 1.08. Bu puan Avrupa ortalaması olan 1.65’in çok üstünde yer alıyor. Dünyanın en barışçıl ilk 10 ülkesi arasında yer alan diğer Avrupa ülkeleri ise şöyle: Portekiz, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre.DÜNYADA BARIŞIN EN AZ OLDUĞU ÜLKE AFGANİSTAN

IEP’in raporuna göre, dünyada barışın en az olduğu ülke Afganistan oldu. Afganistan üst üste ikinci yıldır dünyanın en az barışçıl ülkesi olurken, onu Suriye, Irak, Güney Sudan ve Yemen takip ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ