Dün cennet annelerin ayakları altındaydı bugün ‘cahil’ oldular

Açlık grevi ve ölüm orucundaki çocukları için sokağa çıkan anneler gözaltına alındıkları yetmezmiş gibi bir de hakarete uğradılar.


Açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla tutuklu yakınlarının geçen Perşembe ve Cuma günü Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önü ve Mısır Çarşısı’nda yaptıkları eylem nedeniyle aralarında gazeteci ve avukatların da olduğu 41 kişi gözaltına alındı.

40 TAHLİYE 1 TUTUKLAMA


Gözaltına alınan 40 kişi dün savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebi ile çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinden Hacı Oğiş ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

ANNELERE HAKARET!

Mezpotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’nun haberine göre gözaltındaki kimi anneler için, emniyet müdürlüğünde alınan ifade tutanaklarında, “Okuma yazması yok” ifadesi yerine “Cahil” yazıldığı ortaya çıktı. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarının hazır bulundukları ifade alma işlemlerinde, tutanaklara okuma yazma bilmeyen 3 tutuklu annesinin eğitim durumuna ilişkin bölüme “Cahil” yazıldı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Avukatlar, ifadelere odaklandıkları için bu kısmı gözden kaçırdıklarını belirterek, konuya dair suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ