'Doktor, memurları fişledi, AKP'den belediye başkanı adayı avukatı savcıya baskı yaptı'

Türkiye'deki rejimin en belirgin karakteristiklerinden biri muhalifleri, medyada, kamuda ve özel sektörde fişleme şeklinde temayüz ederken, bir fişleme haberi de Adalar'dan geldi.
Adalar ilçesinde, sağlık merkezinde doktor olarak çalışan Ayşegül Kırıkçı'nın hasta verilerini usulsüz bir şekilde paylaştığı, avukatlığını yapan Adalar AKP Belediye başkan adayı Özlem Vural'ın da dosyanın kapatılması için soruşturmayı yürüten savcılara basık yaptığı öne sürüldü.


Cumhuriyet Gazetesi'nden Seyhan Avşar'ın haberine göre, aile hekimi olarak çalışan Kırıkçı, yüzlerce kişinin kayıtlarını izinsiz bir şekilde yaydı ve yer yer tehdide varan ifadeler kullanarak, "X kişi şu ilacı kullanıyor, bakanlığa bildirsem görevden alınır" söylemlerinde bulunu. 

Şikayetler artınca Kırıkçı hakkında soruşturma açıldı ancak avukatı Vural, savcılarla görüşerek üzerlerinde siyasi baskı kurmaya çalıştı.

Kırıkçı ise, fişleme iddialarını reddederek, "Bilgisayarım ortada duruyor. Hepimizin şifresi 123. Başkaları girmiş olabilir. Bana komplo kuruldu" savunmasını yaptı.

Habere göre, 2015 yılında bir grup sağlık personeli Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, Kırıkçı'nın hasta listesinde olmayan birçok vatandaşın nüfus ve sağlık bilgilerine yetkisiz şekilde erişim sağlayıp bunları yedeklediğini belirtti ve Savcılık tarafından yürütülen soruşturmada şüpheli doktorun, çok sayıda kişinin bilgi sistemine girdiği, hatta mesai saatleri dışında da giriş yaptığı tespit edildi. Bunun ardından ilçe sağlık müdürlüğü, doktor hakkında idari soruşturma başlattı. 

Kırıkçı üç kez açığa alındı ancak idare mahkemesi kararıyla geri döndü. Soruşturmayı yürütürken, Vural'ın 'Kırıkçı'nın bilgisayarları incelenmesin' baskısına direnen iki savcı Şırnak ve Kütahya'ya sürüldü. 

Kırıkçı ise, "Adalar’da bir ilçe sağlık müdürü vardı. Bana mobbing yaptığı için görevden alındı. Benimle uğraşan iki savcı vardı. İkisi de gönderildi. Bana tezgah kuruldu. Onlar hakkında avukatım Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) şikâyette bulunacak. Bilgisayarım ortada duruyor" savunması yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ