Doktor Ali Edizer: Demirtaş ve Gergerlioğlu’nun öldürülmeleri yahut asılmaları veya…

GATA başhekim yardımcısı iken tartışmalı görüşleri sebebiyle açığa alınan Ali Edizer "skandal" sözlere imza attı.


Edizer, HDP’nin tutuklu eski eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile milletvekilliği düşürülüp tutuklanan Ömer Faruk Gergerlioğlu için “İslam hükümlerine göre muamele” istedi.

Ali Edizer eski adıyla Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde başhekim görevindeyken tartışmalı görüşleri sebebiyle kamuoyunda infiale yol açmıştı. Medeni kanunla mücadele ettiğini, kadınlara yönelik “cariye” ve “kaltak” ifadelerini kullanan, boşanma aşamasına gelen erkeklere de “ikinci eş” tavsiyesinde bulunan ve neredeyse her mesajında ayrı bir nefret suçu işleyen Ali Edizer, hakkında açılan soruşturmanın ardından görevden alınmıştı.


Bir süre sessizliğe bürünen Edizer’in Ankara’nın Güdül ilçesinde yeniden göreve başladığı ortaya çıkmıştı.

Görevine başladıktan sonra Ali Edizer, nefret saçan sosyal medya paylaşımlarına yeniden başladı. Bu kez milletvekilliği düşürülerek tutuklanıp cezaevine konulan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ı hedef aldı.

KENDİSİNE DESTEK VEREN SALİH GERGERLİOĞLU’NU HEDEF ALDI

Edizer, Salih Gergerlioğlu’nun babasının ayakkabıları giydirilmeden gözaltına alınarak evden apar topar alındığına dair mesajını alıntılayarak, “Bak çocuk. Bu kez doğru söylüyorsun inşallah. Yoksa boş yere mutlu olacağım, lâyık olduğu muameleyi yaptılar diye.” ifadelerini kullandı.
 
Salih Gergerlioğlu da Edizer’in daha önce sarf ettiği görüşleri sebebiyle onu savunduğu mesajını paylaşarak, “Bakın 9 Ekim günü görüşlerine katılmasam da hakkını savunmuştum bu şahsın. Yine olsa yine savunurum ama başka haksızlıkları da görseler keşke…” diyerek cevap verdi.
 
“İSLÂM HÜKÜMLERİNE GÖRE MUAMELE EDİLSEYDİ, HİÇBİRİ YAŞAMIYOR OLURDU”

Bununla da yetinmeyen Edizer, kendisine yönelik eleştiriler artınca, bu kez de “En kısa zamanda Gergerli, Selo, Melo gibi terör örgütü mensuplarının kendilerine lâyık ‘üniformalı’ fotoğraflarının kamuoyu ile paylaşılmasını bekliyoruz. Turuncu, zebra, pembe, mor ya da kendi fikirlerini temsilen rengarenk (LPG) üniformaları ile. Ama bir an önce.” ifadelerini kullandı.

Edizer, bu mesajına gelen tepkiler üzerine de “Eğer İslâm hükümlerine göre bunlara muamele edilseydi, onların hiçbiri yaşamıyor olurdu” diyerek konuyu başka bir noktaya çekti.
 
ÂYET-İ KERİME ‘TERÖRE VE TERÖRİSTE ARKA ÇIKMANIN HÜKMÜ’YMÜŞ

Edizer, bir diğer paylaşımında “İslam hükümlerine göre muamelenin” ne olduğunu, Maide Sûresi’nin 5/33 ayetini paylaşarak cevap verdi: “Teröre ve teröriste arka çıkmanın hükmünü merak edenler! Şu Âyet-i Kerîmenin tefsirine bir bakın: ‘Allah ve resulüne karşı savaşanların ve yeryüzünde düzeni bozmaya çalışanların cezası öldürülmeleri yahut asılmaları veya el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. Âhirette ise onlar için büyük bir azap vardır’ (el-Mâide 5/33)”
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ