Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan “bu faiz değildir” açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun TOKİ konutları için alınacak kredinin faiz olmadığı fetvasına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’tan “Bu faiz değildir” diye destek geldi.
Toplumun birçok kesiminden tepki çeken Diyanet’in TOKİ konutları için alınacak kredi fetvasına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’tan destek geldi. Erbaş, TOKİ konutları için “Din İşleri Yüksek Kurulu bunu faiz olarak değerlendirmiyor, ‘Bu faiz değildir’ diyor” açıklaması yaptı.


BANA “BU FETVA DOĞRUDUR DEMEK” DÜŞER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İstanbul Esenler Kültür Merkezi’nde Ordulular Vakfınca düzenlenen “Medeniyetimizde ve Kültürümüzde Aile” konulu konferansta konuştu. Erbaş, konferanstaki bir katılımcının, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun, TOKİ sosyal konut projesiyle ilgili görüşüne ilişkin sorusuna, “Din İşleri Yüksek Kurulu çok köklü bir birimdir. Din İşleri Yüksek Kuruluna kurulduğu günden bugüne kadar yanlış bir fetvayı hiç kimse verdirtememiştir. Din İşleri Yüksek Kurulu bu kadar bağımsızdır. Böyle bir fetva verdiyse bana da ‘Din İşleri Yüksek Kurulunun verdiği bu fetva doğrudur.’ demek düşer. Milletimize de bunu demek düşer. Aksini iddia etmek Din İşleri Yüksek Kurulunu oluşturan 16 ilim adamına haksızlıktır” dedi.

GÜNLERCE ÇALIŞARAK BU CEVABI VERDİLER

Din İşleri Yüksek Kurulu bunu faiz olarak değerlendirmediğini belirten Erbaş, “‘Bu faiz değildir’ diyor. Ama ne diyorlar, ‘Böyle bir faiz caizdir’ dedi diyorlar. Alakası yok. Din İşleri Yüksek Kurulu ne diyor? ‘Bu uygulama faize girmez’ diyor. ‘Bu bir karşılıklı ticarettir, zaruret durumunda olan insanların bu ticaretten istifade etmesi uygundur’ diyor Din İşleri Yüksek Kurulu. O muameleyi, o işlemi faizin dışında bir işlem olarak görüyor. Günlerce hocalarımız çalışarak bu cevabı verdiler. En az hepimiz kadar bu konuda hassaslar. Hepimiz kadar faizin ne büyük bir bela olduğunu, Allah ve Resulüne harp ilan etmek olduğunu oradaki hocalarımızın hepsi en az bizim kadar biliyor. O açıdan lütfen bu konuda haksızlık yapmayalım” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ