Devlet Tiyatroları aşı şartıyla perde açıyor

Salgın nedeniyle uzun süredir seyirciden uzak kalan Devlet Tiyatroları Kovid-19 tedbirleri kapsamında 21 Eylül’de perde açacak.


Koltuklar, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde düzenlenecek. Salonlara maskesi olmayan izleyiciler alınmayacak. İzleyiciler etkinliklere aşı kartlarını ya da en fazla 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testlerini göstererek girebilecek.

Devlet Tiyatroları 21 Eylül’de Kovid-19 tedbirleri kapsamında perdelerini açmaya hazırlanıyor. Yeni sezonun ilk biletleri 18 Eylül’de satışa çıkacak.


Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yeni tiyatro sezonuna 17 prömiyerle başlayacak. Uzun bir aranın ardından seyircisini salonlarında ağırlayacak DT, 2021-2022 sanat sezonunda açık hava mekanlarını kullanmaya devam ederken, salonları da küresel salgın tedbirleriyle kullanıma açacak.

Koltuklar, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde düzenlenecek. Salonlara maskesi olmayan izleyiciler alınmayacak. Girişlere el dezenfektanları koyulacak, izleyiciler etkinliklere aşı kartlarını ya da en fazla 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testlerini göstererek girebilecek. Oyunlar sergilendikten sonra da salonlar dezenfekte edilecek. İlk turda, oyunların çoğunluğu yerli yazarlardan oluşurken, İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa, Van, Adana ve Antalya’de 14 oyun tiyatroseverlerin beğenisine sunacak. Yeni oyunların yanı sıra önceki sezonda kapalı gişe oynayan ve sanatseverlerden yoğun ilgi gören Cimri, Kontrabas, Sonsuzluk Kitabevi, Bizim Yunus, Aşık Veysel, Selvi Boylum Al Yazmalım, İki Bekar, Akide Şekeri, Kürk Mantolu Madonna, Ölümcül Oyun ve 39 Basamak yeni sezonda da seyirciyle buluşacak.

Sezonun ilk oyunu ‘Sırça Kümes’ olacak. Bursa Devlet Tiyatrosu, modern Amerikan tiyatrosunun bilge kalemi Tennessee Williams’ın ‘Sırça Kümes’ oyunuyla 21 Eylül’de Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nde seyircisine ‘merhaba’ diyecek. Can Yücel’in Türkçeye çevirdiği ve Şahin Ergüney’in yönettiği oyun, büyük buhran döneminde küçük yoksul dünyalarına sıkışmış bir ailenin dramı üzerinden ortak acılarını anlatıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ