Deprem tahminleriyle dünyanın dikkatini çeken Dyson Lin ‘kahin’ mi ‘sahtekar’ mı?

Sosyal medya hesabından paylaştığı deprem tahminleri ile gündeme gelen Dyson Lin’e dair kimi kahin kimi sahtekar yorumu yapıyor. Teyit.org araştırdı, ortaya hayli ilginç sonuçlar çıktı.


Dyson Lin, Twitter hesabından deprem tahminleri yaparak gündeme geldi. Elazığ ve Balıkesir depreminde doğru öngörülerde bulunduğu iddia edilen Tayvanlı Lin, 21 Ocak’ta Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Kars’ın ’10+6′ seviyesinde çok güçlü bir sinyal aldığını ileri sürmüş ve Türkiye’nin doğusunun büyük tehlike altında olduğunu ifade etmişti.

BALIKESİR  ÖNGÖRÜSÜ MANİSA’DA GERÇEKLEŞTİ


Ayrıca Manisa depremini de Balıkesir diye tahmin etmiş, bu bölgedeki cihazın sürekli sinyal verdiğini ve M5+~M6+ şiddetinde bir deprem beklediğini söylemişti.

Kamuoyu gündemini işgal eden haberlerin güvenilirliğini araştıran ‘teyit.org’ kimilerince deprem kahini sayılan Lin’in tahminlerini mercek altına yatırdı. Peki kim bu Tayvanlı? İddia edildiği gibi deprem kahini mi, yoksa sahtekar mı?

“TEMMUZ, AĞUSTOS VE EYLÜL’DE OLACAK” DEDİ OLMADI

Teyit.org’un incelemesi sonucunda Dyson Lin’in 3 büyük deprem tahminine ilişkin şu neticeler ortaya çıktı:

– 29 Temmuz 2019’da  Güney Japonya, Filipinler, Doğu Tayvan, Güney Amerika veya Güney California’da 4 gün içinde 7 ila 8 büyüklüğünde deprem olacağı öngörüsü var. Fakat bu tahmininde yanılmıştır.

– 28 Ağustos 2019’da gönderdiği bir iletide 7 gün içinde Tokyo, Japonya, Yılan bölgesi veya Güney Pasifik’te yine 7 ila 8 büyüklüğünde bir deprem olacağını paylaşmış. Bu tarih aralığında bahsedilen büyüklükte bir deprem olmadığı görülmüştür.

– 19 Eylül 2019’de ise Güney Japonya, Hindistan, Nepal, California, Doğu Tayvan ve Güney Pasifik’te 7 ila 8 büyüklüğünde deprem olacağını tahmin etmiş. Ancak bu büyüklükte bir deprem yaşanmadığı da fark edilmiştir.

HAYATINA DAİR ÇOK AYRINTI BULUNMUYOR

Lin, 1969’da Yilan şehrinde dünyaya geldi. Sosyal medyada paylaştığı bilgilere göre 1993’te Tayvan’daki bir üniversitenin fizik bölümünden mezun oldu.

2008’de ise Tayvan Deprem Tahmin Enstitüsü’nü kurdu. Ancak burası resmi bir kurum değil ve akademik kaydı bulunmuyor. Blog sayfasında yer alan No. 117, Jincao Road, Wujie Township, Yilan County adresi Google haritalardan incelendiğinde, şehir dışında küçük bir mahallede boş bir arazi ile karşılaşılıyor.

HALKI GALEYANA GETİRMEKTEN PARA CEZASI ALDIĞI İDDİASI VAR

Bir süre önce de ülkesinde halkı galeyana teşvik etmekten para cezası aldığı dile getiriliyor.

2015 Kasım’da açtığı şahsi Twitter hesabından sık sık farklı noktalar için deprem tahmini yapıyor fakat öngörülerinde tam bir tutarlılık bulunmuyor.

ÖLÇÜMLERİNİN KAYNAĞI HAVA, SU VE BİTKİLER

Geniş bir coğrafya için tahmin de bulunuyor ve gün içinde bunları sık sık farklılıklarla tekrarlıyor. Ölçümlerini hava, su ve bitkilerden gelen sinyallerle yaptığını ifade ediyor ki bu yöntemi hakkında tartışmalar bulunuyor. Tahminci bu işlemi yapabilmek için Air 2 adını verdiği basit bir elektrik devresi ihtiva eden cihaz kullanıyor. Bazı tahminleri gerçekleşmiş olsa da birçok tahmininde yanılıyor.

ARAŞTIRMALARI İÇİN İLHAMI DOMATESTEN ALMIŞ

2008’de Wenchuan’da olan 8 büyüklüğündeki deprem sırasında evinde bulunan bir domatesten gelen sinyalin araştırmalarına ilham kaynağı olduğunu anlatıyor. Yine deprem tahmin yapımı birçok cihaz icat ettiğini ve bunu Arduino platformu altyapısı ile desteklediğini söylüyor.

İCAT ETTİĞİNİ İLERİ SÜRDÜĞÜ ÜRÜNLERİ 2 BİN TAYVAN DOLARINA SATIYOR

Dyson Lin ayrıca sitesinde bulunan bir linkle de ürünlerinin 1,2 ve 3 modellerini 2 bin Tayvan dolarına satıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ