‘Danıştay oy birliği ile Ayasofya’nın müzeye çevrilmesi kararını iptal etti’ iddiası

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Danıştay'ın oy birliği ile Ayasofya’nın müze statüsü kararını iptal ettiğini söyledi.
AKP’nin Ayasofya’yı yeniden camiye çevireceği iddiaları devam ederken Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Danıştay kararı ile ilgili yeni bir kulis bilgisi paylaştı. NTV’ye konuşan Müderrisoğlu Danıştay’ın Ayasofya’nın müze statüsü kararını iptal ettiğini söyledi.

İddiaya göre Danıstay kararı oybirliği ile aldı ve Ayasofya’yı müzeye çeviren 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını hukuka aykırı diyerek iptal etti.

Danıştay kararını kamuoyuna açıklamadan kulis bilgisini paylaşan Müderrisoğlu, “Bu konuda kararı da oluşturdu. İdari yargılama usulü bu kararın 15 gün içerisinde yayınlanmasına amir. Dolayısıyla o karar yayınlandığından itibaren de çok somut sonuç ifa edecek. Benim öğrendiğim, buradan kamuoyuyla da paylaşayım. Umarım da yanılmam. Oy birliğiyle bir karar tesis edildiği. Bakanlar Kurulu kararı ile Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine ilişkin kararın uygulanabilir olmadığı hususundaki argümanların sağlam bir şekilde ortaya konulacağı kanaatindeyim. Sonuçta Ayasofya’nın statüsü cami statüsüdür.”


KARAR YAZIM AŞAMASINDA

Kararın yazım aşamasında olduğunu söyleren Müderrisoğlu, “Danıştay, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararında hukuka uygunluk bulunmadığına ilişkin yargılama faaliyetiyle bu kararın iptali yönünde bir tasarruf ortaya koyacak. En azından benim öğrendiğim bu.

Ben Danıştay adına henüz kamuoyuyla paylaşılmayan bir kararı aktaracak bir konumda değilim. Benimki bir gazetecilik faaliyeti neticesinde bir kulis bilgisi. Bu kararın oy birliğiyle alındığını duydum ve bu kararın yazım aşamasında olduğunu duydum. Dolayısıyla da Ayasofya’nın statüsü ile tartışmaların kökten ortadan kaldırabilecek; en azından hukuki nitelikte bir karar olduğu yönünde. Altını çizeyim bu kararın oy birliğiyle alındığı yönünde duydum.”

‘AÇILACAKSA BİZ AÇARIZ’

Geçen günlerde Ayasofya ile ilgili sürpriz çıkış İyi Parti’den gelmişti. İyi Parti’nin Ayasofya ibadete açılsın önergesi AKP’nin oyları ile reddedilmişti.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM’de devam eden Ayasofya’nın cami olarak tekrar kullanıma açılmasıyla ilgili “İbadete açılması önerisine şimdi ret veriyoruz ama Temmuz’da gerekli adımlar atılacak” ifadesini kullanmıştı.

Konu ile ilgili hükümet kanadından en son açıklama AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan geldi. 15 Temmuz’da ibadete açılacağı iddia edilen Ayasofya ile ilgili Kurtulmuş, “İnşallah daha önce acılır. Bana sorarsanız bugün açılsın. Şu an yüksek yargıda olan bir iş inşallah yargı bu konuda müspet bir karar verir. Ayasofya’nın ibadete açılmasını bekliyoruz” dedi.

15 TEMMUZ’A HAZIRLIK MI?

AKP’nin son dönemde sürekli gündemde tuttuğu ve siyasetin gündemine çektiği Ayasofya ile ilgili Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasıfya’nın cami olarak kullanılması için Danıştay’a dava açmıştı. Danıştay 10. Dairesi’de başvuruyu gündemine almış ve kararını vermişti. Danıştay’ın nihai kararının 15 Temmuz’da açıklayacağı ifade ediliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ