CHP'li Erdoğdu: Demirören'in kredisiyle ilgili ortaya çıkanlar Sayıştay raporunda yok

Demirören Holding’in Ziraat Bankası’ndan çektiği 750 milyon dolar krediyi geri ödemediği iddiası sorgulanmaya devam ediyor.


CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “Ziraat Bankası’nın Demirören kredisine yönelik ortaya çıkanlar Sayıştay raporunda yok, Bankalar Kanunu’na aykırı ve kamu şirketinin zarara sokulması yönünden suç teşkil ediyor” yorumunu yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ise Türkiye’deki bankacılık sektöründe, “Ziraat Bankası’nın Demirören’e verdiği ve geri ödenmediği ortaya çıkan kredi” gibi çok sayıda işlem olduğunu ancak gizlendiğini söyledi.

CHP’li Aykut Erdoğdu Ziraat Bankası’nın bu tür işlemlerinin TBMM KİT komisyonunda denetlenmesi gerektiğini belirterek “Ne yazık ki Sayıştay raporunda bu konuya yer verilmemiş. Büyük ihtimalle Sayıştay denetçileri bu konuyu denetlemesine rağmen Meclis’e gönderirken rapordan bu husus çıkarılmış. Benzer bir şey ATV-Sabah kredisinde de oldu. Ziraat, çiftçiyi finanse etmesi gereken bir bankayken uzmanlık alanı olmayan alanlara yönleniyor ve tahsis edilmiş kaynakları amacının dışında kullanıyor. Söz konusu kredinin faiz oranları bugünkü mevduat faizlerinin bile çok altında kaldı. Faizden kaynaklanan bir kamu zararı söz konusu. Kredinin geri ödenmesinde eğer sorun varsa BDDK’ye bildirilmesi gerekir. Eğer bütün bunlar gerçekleştirilmemişse başta Bankalar Kanunu olmak üzere birçok kanuna aykırılıktan suç işlenmesi ve kamu sermayeli bir şirketin zarara sokulması söz konusu olur” değerlendirmesini yaptı.


Ziraat Bankası’na Haziran 2020’de yönelttiği “Demirören” soruları, “ticari sır” denilerek yanıtsız bırakılan CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Demirören’in sessiz kalmasının iddiaların kabulü niteliğinde olduğunu söyledi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ