CHP’li Ağbaba koronadan ölenlerin sayısının gizlendiğini belgeledi

Sağlık Bakanı Cumartesi Günü koronadan Türkiye genelinde 16 kişi öldüğünü açıkladı, oysa e-cenaze verilerinde sadece İstanbul’da 20 kişi öldüğü yazıyordu.


CHP’li Veli Ağbaba, Sağlık Bakanının Türkiye’de ölen sayısının 16 olduğunu açıkladığı gün, sadece İstanbul’da koronavirüsten 20 kişinin hayatını kaybettiğini ve isimlerin e-devlet’te yer aldığını duyurdu. Bunun üzerine e-devlet üzerinden cenaze bilgilerine giriş engellendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba twitter hesabından İstanbul’da 20 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini ve bu bilgilere e-devlet cenaze bilgileri üzerinden ulaşılabildiğini duyurdu.


Ağbaba, “Koronavirüs nedeniyle İstanbul’da 20 kişi hayatını kaybetti. Bu isimler e-devlette var. Virüs yüzünden 1 ilde 1 günde 20 kişi ölüyor; ama ’81 ilde toplam 16 kişi öldü’ deniliyor. Bu bir skandaldır!! Bu saatten sonra kime nasıl inanacağız?” ifadelerini kullandı.
 
Veli Ağbaba’nın bu paylaşımının ardından e-devlet cenaze bilgileri sistemine giriş engellendi. Sisteme girmek isteyen vatandaşlar, “Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık neden ile işleminiz tamamlanamadı” uyarısı ile karşılaşıyor.
 
‘GERÇEK BİLGİLER DERHAL AÇIKLANMALI’

Bunun üzerine Ağbaba bir başka paylaşımda bulunarak, “Attığımız ilk twitin hemen ardından e-devlette cenaze bilgileri sistemine giriş yasaklandı. En başından beri ısrarla altını çizdiğimiz ŞEFFAFLIK, artık malesef bitip tükenmiştir. @saglikbakanligi sistem kilitlemeyle uğraşacağına kamuoyuna GERÇEK bilgileri derhal açıklamalıdır!” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ