CHP’den ‘hasta mahpuslar tahliye edilsin’ çağrısı

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi hasta, yatalak ve bakıma muhtaç mahpusların tahliye, af ve ev hapsi olmak üzere çeşitli çözümler marifetiyle tahliye edilmesi gerektiğini belirterek, TBMM’ye soru önergesi verdi.

CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, cezaevlerinde hasta mahpusların sorunlarını verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre, cezaevlerinde 604’u ağır olmak üzere 1.605 hasta mahkûm olduğunu dile getiren Hakverdi, “Geçtiğimiz yıl cezaevlerinde kalan 50 mahkûm, hastalık nedeni ile hayatını kaybetti” dedi.
Pandemi koşulları da dikkate alındığında, cezaevlerindeki yetersiz tedavi olanakları nedeni ile hayati risk altındaki mahkumların durumunun çok daha endişe verici boyutlara geldiğini belirten Hakverdi, “Hasta mahkumların ihtiyaç duydukları tedavi olanaklarına kavuşmaları gerektiği gibi, cezaevi koşullarında tedavileri sürdürülemeyen hasta mahkumların uygun koşullarda tedavilerinin yapılabilmesi için tahliye, af ve ev hapsi olmak üzere tüm çözümler yetkili makamlarca değerlendirilmelidir” dedi.

“İNSANLIK SUÇU İŞLEYEN SİVAS KATLİAMI HÜKÜMLÜSÜNÜ BİLE AFFETMİŞLERDİ”

Hakverdi konu ile ilgili “Anayasa’nın 104’üncü maddesince Cumhurbaşkanı sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle kişilerin cezalarını hafifletme veya kaldırma yetkisine sahiptir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yetkisini görev süresi boyunca Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç gibi birçok mahkûm için kullandı. Ergenekon kumpası ile tutuklanan ve kanser tedavisi gören Kuddusi Okkır ve yine son günlerine dek tahliye edilmeyen kanser hastası Güler Zere gibi birçok mahkûm ihtiyaç duyulan tedavi koşullarından uzak kaldıkları için hayatını kaybetti. Şu an bu durumda birçok mahkûm var. Ancak ne hikmetse hiçbiri Sivas Katliamı hükümlüsü gibi tahliye edilmedi, edilmiyor. Bu konuda verilen kararlarda ideolojik bağlar ve siyasal yakınlıkların referans alındığı yönünde oluşan algı toplum vicdanını derinden sarsmaktadır” ifadelerini kullandı.

“KAÇ TUTUKLU, SAĞLIK NEDENİYLE TUTUKSUZ YARGILANMA TALEBİNDE BULUNDU?”

Ali Haydar Hakverdi’nin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara cevap arandı:

1. Cezaevlerinde kaç hasta tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır? Bunlardan kaç tanesi ağır hastadır? Yatalak ve bakıma muhtaç mahkûm sayısı kaçtır?

2. Cezaevlerinde çeşitli sebeplerden kaynaklı ameliyat olması gereken ve ameliyat sırası bekleyen kaç mahkûm vardır?

3. Cezaevlerinde kanser, astım, böbrek yetmezliği, ileri derecede şeker ve kalp hastalıkları tanısı konmuş kaç mahkûm vardır?

4. Son 10 yılda kaç tutuklu sağlık sorunları gerekçesi ile tutuksuz yargılanma talebinde bulunmuştur? Bunlardan kaçı yaşadıkları sağlık problemleri nedeni ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmiştir?

5. Anayasanın 104. Maddesi gereğince sırası ile Sayın Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan dönemlerinde kaç mahkûmun sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle cezası hafifletilmiş, kaçının cezası affedilmişidir?

6. Hakkında AİHM’nin ihlal kararı vermesine rağmen tahliye edilmeyen ve şu an cezaevinde bulunan kaç mahkûm bulunmaktadır?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ