Cem Uzan 2 milyar Avroluk davayı kazandı

2017'de TMSF yetkililerinin Cem Uzan'ın Paris'teki evine girip aldıkları 2 milyar Euro değerindeki hisse senedini almalarını mahkeme yasa dışı olarak nitelendirdi.

Fransa’da Temyiz Mahkemesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinin Cem Uzan’ın Fransa’nın başkenti Paris’teki evini basarak 2 milyar euro tutarındaki hisse senetlerine el koymasını özel hayatın mahremiyetine aykırı bularak “yasa dışı” olarak değerlendirdi.

DW’nin aktardığı haberde, mahkeme heyetinde yer alan 12 yargıç tarafından verilen kararla ilgili olarak Uzan’ın avukatı Matthias Pujos, müvekkilinin Kepez ve ÇEAŞ’a ait hisse senetlerini “geri alma yolunun açıldığını” söyledi.


Pujos, mahkemenin kararında Fransa topraklarındaki özel mülklerin “dokunulmazlığı” hakkının çiğnenemeyeceğine vurgu yaptığını belirtti.

UZAN: TMSF BUNDAN SONRA CEZA DAVALARINDA YARGILANACAK

Cem Uzan, DW Türkçe’ye mahkemenin kararıyla ilgili olarak “TMSF, 2017 Ağustosu’nda Paris’teki evime, ben Paris dışındayken, kapıları özel testereler ile kesip girdi. Alt mahkeme zaten TMSF aleyhine karar vermişti. Şimdi ise en üst yetkili Fransız mahkemesi de TMSF’nin haneye tecavüz ve haneye ve normal yaşama saldırmış olduğunu kesin karara bağladı. Bu kararın temyizi yok. TMSF ve TMSF avukatları bundan sonra ceza davalarında yargılanacaklar” diye konuştu.

TMSF temsilcileri, 25 Ağustos 2017’de Cem Uzan’ın Paris’teki evine kendisi orada bulunmadığı sırada baskın yaparak hisse senetlerini almıştı. Uzan daha önce bu konu ile ilgili davayı Fransa İstinaf Mahkemesi’nde kazanmıştı. Ancak Türkiye davayı temyize taşımıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ