"Bylock kullanmamış ama tutuklanmaları istenen kişiler sonradan listelere eklenirdi"

Hukukçu Hüseyin Aygün, kendisine ulaşan tutuklu iki polisin, Bylock listeleri üzerindeki şaibeleri arttıracak tanıklıklarını gündeme getirdi.

CHP eski Milletvekili ve hukukçu Hüseyin Aygün, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tutuklama tek ve yeterli delil olarak kabul etmediği Bylock programıyla ilgili dikkat çekici bir bilgi paylaştı.

Aygün, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iki polisin kendisine ulaştığını belirterek, Bylock listelerine sonradan dahil edilen “Eklenecekler Listesi”nden bahsettiklerini anlattı.


Aygün’e konuşan iki polis, sonradan gelen listelerde “tutuklanması istenen” kişilerin isimlerinin olduğunu söyledi.

Hüseyin Aygün, Twitter hesabındaki paylaşımında “AİHM’in dün açıkladığı Bylock Kararı (Tekin Akgün 19699/18 nolu dosya) vesilesiyle size 15 Temmuz’dan sonra yaşadığım bir olayı anlatayım.. 15 Temmuz’da Türkiye’nin her yerinde her meslekten insanlar toplu halde, ‘telefonunda bylock çıktığı’ iddiasıyla tutuklanıyorlardı..” dedi.

BYLOCK LİSTELERİNİ HAZIRLAYAN EKİPTEN 2 POLİS

Sincan’da tutuklu iki polisin kendisini aradığını anlatan Aygün, şöyle devam etti: “Tutuklananların kahir ekseriyeti, ‘bylock kullanmadım, bylock’u hayatımda duymadım’ diyor, ancak seslerini hiç kimse duymuyordu. 15 Temmuz’dan bir kaç ay sonra, Sincan’da tutuklu 2 polis görüşmek için beni aradı.. Yanlarına gittim, ‘bylock listeleri’ni hazırlayan ekiptenmişler..

"HER SABAH BYLOCK LİSTELERİ GELİYORDU"

Bana şunu söylediler: ‘Her sabah ‘Bylock Listeleri’ geliyor, biz bunları düzenliyor, savcılık ve diğer makamlara sunuyorduk.. Sonra bu listede olmayan ama ‘Eklenecekler Listesi’ gelmeye başladı. Bunları da bylock kullananlar içine ekledik ve ilgili mercilere göndermeye başladık..

“GERÇEKTE BYLOCK KULLANMAYAN AMA TUTUKLANMALARI İSTENEN KİŞİLERDİ..”

Bu ‘Eklenecekler’ gerçekte Bylock kullanmayan ama tutuklanmaları istenen kişilerdi.. Bu işi yaparken yanlış olduğunun farkındaydık ama elden ne gelir, yapmaya devam ettik.. Sonra bir sabah ‘Eklenecekler’ listesinde bizim de ismimiz yer aldı.. Şimdi biz de buradayız Hüseyin Bey..”
 
“BYLOCK, ‘DELİL’ OLARAK EN BAŞTA ŞAİBELİYDİ”

İki polisle görüşmesini aktaran Hüseyin Aygün, Bylock’a ilişkin, “Bylock, ‘delil’ olarak en başta şaibeliydi. 2 polisin sicil numarasını içeren tutanağıyla binlerce insan tutuklandı, işinden atıldı, aileler dağıldı.. Asıl amaç, ‘hükümete karşı olanları tasfiye etmek ve yeni bir rejim kurmak’ idi. 15 Temmuz darbesi de bu amaca hizmet etmedi mi?” değerlendirmesinde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ