Büyükada davasında karar bekleniyor: Adalet için buradayız!

Kamuoyunda ‘Büyükada Davası’ olarak bilinen 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davada bugün karar bekleniyor.


Karar duruşması öncesi hak savunucusu vakıf, dernek ve inisiyatifler ortak bir açıklama yaparak, “Aslında hiç açılmamış olması gereken bu davanın bugün görülecek duruşmasında hukuka uygun şekilde verilebilecek tek karar 11 hak savunucusunun hiçbir istisna olmadan beraat etmesidir” dedi.

“Adalet İçin Buradayız”başlığıyla yapılan ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı:


“Üç yıl önce Büyükada’da düzenlenen olağan bir sivil toplum toplantısında insan hakları savunucuları gözaltına alındı. Yıllarını insan haklarını korumaya adamış insan hakları savunucuları gerçeklerden uzak iddialarla gazetelerde ve televizyonlarda hedef gösterildi. Yaratılan bu iklimin gölgesinde hiçbir hukuki gerekçe olmadan tutuklandılar.

Hazırlanan iddianamede akla mantığa aykırı bambaşka suçlamalar yöneltildi. Geçtiğimiz üç yıl boyunca görülen duruşmalarda delilleriyle çürütülen bu iddialar, 27 Kasım 2019 tarihinde yapılan duruşmada sunulan mütalaada yer almaya devam etti. Kanun gereği savcılık makamı adil yargılanmayı sağlamak ve sanıkların haklarının korumakla yükümlüyken, çürütülen iddialara dayanarak sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Savcıların görevi sanıkların ne olursa olsun cezalandırılması değil, hakikatin ortaya çıkmasına katkı sağlamaktır.

Aslında hiç açılmamış olması gereken bu davanın bugün görülecek duruşmasında hukuka uygun şekilde verilebilecek tek karar 11 hak savunucusunun hiçbir istisna olmadan beraat etmesidir. Mahkemenin, mütalaanın açık ve kabul edilemez hataları olduğunu dikkate alarak bu davada yargılanan tüm insan hakları savunucuları hakkında beraat kararı vermesini bekliyoruz.”

Ortak açıklamada imzası bulunan vakıf, dernek ve inisiyatifler şunlar:

Civil Rights Defenders, Düşünce Suçu(!)na Karşı Girişim, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kadın Koalisyonu, Kaos GL, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, Özgürlük için Hukukçular Derneği, Punto 24 Bağımsız Gazetecilik Derneği, Research Institute on Turkey, Sivil Alan Araştırmaları Derneği, SPoD LGBTİ+, TürkiyeAlmanya KültürForumu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü, Yurttaşlık Derneği.

KARAR DURUŞMASI GÖRÜLÜYOR

Kamuoyunda ‘Büyükada Davası’ olarak bilinen 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davada bugün karar bekleniyor.

Davada, Uluslararası Af Örgütü Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın da aralarında olduğu 6 sanığın “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlarından 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

Taner Kılıç’ın dışında haklarında hapis cezası istenen isimler İdil Eser, Özlem Dalkıran, Günal Kurşun, Nejat Taştan ve Veli Acu.

Diğer beş sanığın, Şeyhmus Özbekli, İlknur Üstün, Ali Ghravi, Nalan Erkem, Peter Frank Steudtner, ise beraatleri talep edilmişti.

Taner Kılıç, “Silahlı terör örgütüne (F.../PDY) üye olma” suçlamasıyla yargılanan tek isim.

Kılıç’ın avukatı Murat Dinçer Perşembe günü BBC Türkçe‘ye yaptığı açıklamada, “Taner Kılıç hakkında en önemli iddia ByLock kullanıcısı olduğuydu. Bu da tereddüte yer vermeyecek ölçüde çürütüldü” dedi. Dinçer davadan beraat kararının çıkmasını beklediğini söyledi:

“Tüm sanıklar için, eğer dosya hiçbir baskı, telkin ya da talimat aldında değilse, hukuki kriterlere göre değerlendirilirse kesinlikle beraat bekliyoruz. Eğer beraat verilmezse bunun hukuki bir açıklaması yok, bilin ki siyasi bir mülazaha verilmiştir.”

Uluslararası Af Örgütü’nden davayla ilgili yapılan açıklamada da, “Bugüne kadar görülen 11 duruşma boyunca, hak savunucularına isnat edilen suçlara ilişkin güvenilir hiçbir kanıt sunulmadı” denildi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, insan hakları savunucularının 5 Temmuz 2017’de İstanbul Büyükada’daki bir otelde “dijital veri güvenliği” konulu bir toplantı düzenlemelerinin ardından açılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o dönem Büyükada’daki toplantının “15 Temmuz’un devamı niteliğinde bir toplantı” olduğunu söylemiş ve “İstihbaratın aldığı duyum üzerine polis teşkilatı oraya bir baskın yapmıştır” demişti.

Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay’ın hazırladığı iddianamede, hak savunucularının üye oldukları iddia edilen örgütler “F.../PDY, PKK/KCK ve DHKP/C” olarak sıralanıyor.

İddianamede sanıklar “Gezi Parkı olayları benzeri şiddet içeren ve toplumda kaos oluşturacak olaylar” planlamakla suçlanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ