Brüksel: Afrikalı genç gözaltında öldü, polis araçları ateşe verildi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 9 Ocak'ta gözaltına alınan Afrikalı bir gencin karakolda hayatını kaybetmesi üzerine protesto eylemleri başladı. Çıkan olaylarda Belçika Kralı Philippe de göstericilerin hedefi oldu.


Belçika’nın başkenti Brüksel’de 9 Ocak günü günü polis tarafından gözaltına alınan 23 yaşında Afrika kökenli İbrahima Barie isimli genç, karakolda hayatını kaybetti. Barie’nin ölümünün öğrenilmesinin ardından ise Brüksel’de eylemler başladı.

Brüksel’de polis şiddetine karşı düzenlenen protestolarda polise havai fişekle saldıran göstericiler, korakol girişini ve bazı polis araçlarını ateşe verdi. Çok sayıda kişiyi gözaltına alırken, protestolar ilerleyen saatlerde şehrin farklı bölgelerine yayıldı.


KRAL PHILIPPE’İN ARACI DA TAŞLANDI

Çalışma sarayından ikamet sarayına giden Belçika Kralı Philippe’in aracı da göstericilerin arasında kaldı. Bazı göstericilerin taşlı saldırısına uğrayan araçta Philippe’in bulunduğu bildirildi. Olaylar sonrasında geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Brüksel’de savcılık soruşturma başlattı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ