Bosna’nın Bihaç kentinde kolej müdürü Fatih Keskin gözaltında

Bosna Hersek’in Bihaç kentindeki Richmond Park Bihaç Koleji'nin Türk vatandaşı müdürü Fatih Keskin'in polis merkezine çağırılarak sürekli oturumunun iptal edildiği söylenerek Göçmen Merkezi'ne götürüldü. Bosna Hersek medyası büyük tepki gösterdi.
Bosna Hersek’in Bihaç kentinde eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren Richmond Park Bihaç Koleji’nin Türk vatandaşı müdürü Fatih Keskin’in önce Una-Sana Kanton Polis merkezine çağırıldığı, daha sonra da Göçmen Merkezi’ne götürüldüğü öğrenildi.


14 yıldır Bosna Hersek’te yaşayan Fatih Keskin, tutulduğu Göçmen Merkezi’ndeki odasından yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

Bugün saat 10’da Yabancılar Polisi tarafından çağırıldım görüşme için. Orada kişisel bilgilerden sonra Bosna’daki kanunları çiğnediğim söylendi ve bundan dolayı sürekli oturumumun iptal edildiği söylendi bana. Ben de hangi kanunları çiğnediğimi sorduğum zaman işte “biz bunu bilmiyoruz”, oradaki kişi “ben dahi bunu bilmiyorum” dedi. Daha sonra orada oyaladılar beni. Bir saat sonra iki polis geldi, “haydi Sarayova’ya gidiyoruz” dediler. Ben de “Avukatlarım olmadan bir yere gitmek istemiyorum” dedim. Polis “isterseniz insan gibi gidelim yoksa zorla götürürüm” dedi. Şimdi Sarayova’da göçmenlerin bulunduğu bir kamptayız. Burada şartlar çok kötü. Kar yağmış kaloriferler yanmıyor yani. Acayip bir durum var yani.“EVRAK GÖSTERMEDİLER, ‘BİZ EMİR KULUYUZ’ DEDİLER”

Bihaç’taki Richmond Park Bihaç Koleji’nde 6 yıldır okul müdürü olarak görev yapan, Bosna Hersek’te sürekli oturumu ve kimliği olan Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ben ısrarla sormama rağmen bir evrak göstermediler. “Neden dolayı benim sürekli oturumumu iptal ediyorsunuz” diyorum, “İşte kanunu çiğniyorsunuz.” Hangi kanunu çiğniyorum. Oradaki kadın “Ben de bilmiyorum” diyor. Müfettiş bunu diyen. “Herhangi bir şekilde ben bilmiyorum” dedi. Daha sonra gelen polisler zaten “sadece biz emir kuluyuz” dediler. “Seni götürmemiz lazım” dediler, bu şekilde aldılar yani.

ZOR KULLANILMAKLA TEHDİT EDİLDİ

Kendisine karşı zor kullanılmadığını ama zor kullanılmakla tehdit edildiğini söyleyen Fatih Keskin, “Binmeseydim minibüse “isterseniz kelepçeleyerek götüreyim” dedi yani. Kaldığımız yer hapishane gibi bir yer. Soğuk bir odada bekliyoruz. ” dedi.Daha önce “Una-Sana Koleji” adı ile Bosna Sema Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösteren lise, İngiliz Richmond Park Okullarına devredildikten sonra Richmond Park Bihaç Koleji adını almıştı.

Kaynak: Kronos
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ