Bakanlık müfettişleri yağmalanan 10 milyonluk malzemeyi arıyor

KHK ile kapatılarak Milli Eğitim Bakanlığına verilen Selahaddin Eyyubi Üniversitesi'ndeki soruşturma kapsamında Diyarbakır’a giden müfettişler, bilgisayar, mobilya, masalardan oluşan malzemelerin izini sürüyor.
Diyarbakır’da, 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonraki Gülen soruşturmaları kapsamında KHK ile kapatılan Selahaddin Eyyubi Üniversitesi’nde değeri 10 milyonu bulan malzemelerin kayıp olması nedeniyle soruşturma başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığına verilen üniversitedeki soruşturma kapsamında Diyarbakır’a giden müfettişler, bilgisayar, mobilya, masalardan oluşan malzemelerin izini sürüyor.


Tarafsız Haber Ajansı‘ndan Ferit Aslan‘ın haberine göre, Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde 2013 yılında Vakıf Üniversitesi olarak kurulan Selahaddin Eyyubi Üniversitesi, Bakanlar Kurulu kararı ile açılarak 2014 yılında öğrenci almaya başladı. 15 Temmuz darbe girişiminde sonra Gülen Cemaati’ne yönelik soruşturmalar kapsamında Üniversite, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılarak Milli Eğitim Bakanlığı’na verildi. Kapısına mühür vurulan Üniversite binası malzemeleri ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğüne verilirken, binanın Milli Eğitime geçişi uzun sürdü. Yapılan tespitte, bina içerisinde bulunan ve yaklaşık değeri 10 milyonu bulan bilgisayarlar, mobilyalar, sıra ve masaların adeta buharlaşarak kaybolduğu tespit edildi.

Olayın tespit edilmesinden sonra konu ile ilgili soruşturma başlatıldı. Ankara’dan çağrılan Bakanlık müfettişleri, kayıp olan 10 milyonluk malzemenin peşine düşerken, ilgili kişilerin ifadelerini aldıkları ve soruşturmanın sürdüğü öğrenildi. Binanın Milli Eğitim Bakanlığı’na devri şimdiye kadar gerçekleşmezken, binanın Milli Emlak’a verildiği öğrenildi.

 

Kaynak: Kronos
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ