Bakan Varank'a 'hızlı tanı kiti' tepkisi: Peki neden Türkiye'de kullanılmıyor?

Bakan Varank, Almanya'da kullanılan ve en iyi sonuç veren 2 antijen hızlı tanı kitinin Türkiye'de üretildiğini söylediği bir paylaşım yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Almanya'da kullanılan ve en iyi sonuç veren 2 antijen hızlı tanı kitinin Türkiye'de üretildiği bilgisini aktardığı bir Twitter paylaşımında bulundu.

Bakan'ın bahsettiği kitlerin Türkiye'de kullanılmaması ise platformun kullanıcılarının dikkatinden kaçmadı. Birçok kullanıcı, Bakan'a Avrupa'da pek çok ülkede ücretsiz dağıtılan bu kitlerin neden 'üreten' ülkede kullanılmadığını sordu.
 

TARTIŞMALARA YOL AÇAN BİLİM KURULU KARARI

Paylaşımın, bilhassa dün açıklanan ve epey tartışılan Bilim Kurulu kararının ardından gelmesi de dikkat çekti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün toplanan kurulun kararını "Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler" sözleriyle duyurmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ