Babacan: Devletin görevi işkenceyi örtmek değil, Servet Turgut’un başına gelenleri aydınlatmaktır

Ali Babacan, Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül’de Osman Şiban’la birlikte gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan ve 20 gündür tedavi gördüğü yoğun bakımda yaşam mücadelesini kaybeden Servet Turgut olayının aydınlatılmasını istedi.


BABACAN: DEVLETİN GÖREVİ İŞKENCE İDDİALARININ ÜSTÜNÜ ÖRTMEK DEĞİL

Deva Partisi Genel Başkanı Babacan, devletin Servet Turgut’un gözaltında neler yaşadığını aydınlatma yükümlülüğü olduğunu ifade etti.


Babacan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

‘‘Köyünden helikopterle gözaltına alınan 55 yaşındaki Vanlı çiftçi Servet Turgut hayatını kaybetti. Devletin görevi işkence iddialarının üstünü örtmek değil, Turgut‘un gözaltındayken başına gelenleri aydınlatmaktır. Turgut’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.’’
 
YENEROĞLU: BÖYLE BİR GADDARLIĞA VİCDAN DAYANIR MI?

Deva Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise Servet Turgut’un ölümüyle ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada şöyle dedi:

‘‘Ağır işkenceye dayanamayan Servet Turgut’a Allah’tan rahmet dilerim. Gerçekten kahredici. Sağlıklı olarak gözaltına alınan Servet Bey ağır işkence izleriyle hastaneye bırakılmıştı. Bakan çıkıp masum çiftçiyi PKK’lı yapınca mesele kapandı, nasıl olsa bu durumda işkence de meşru. Başsağlığı için telefona elim zor gitti. Oğlu Hüseyin Beyi aradım. 3 kuru başsağlığı cümlesi. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Düşünün ki babanız sağ ve salim teslim alınıyor ve ağır işkence görmüş o beden size teslim ediliyor. İçişleri de çıkıp mukavemet durumunda düştü diyebiliyor.
 
HUKUK DEVLETİ OLSAYDIK O İŞKENCEYİ YAPANLAR EN AĞIR CEZALARI ALIRDI?

Böyle bir gaddarlığa vicdan dayanır mı? Bu kadar zalimliği hangi evlat kaldırabilir? Ama katledilen nasıl olsa öteki, bize ne ki? Kim bilir ne yapmıştır, bakan nasıl olsa yalan söylemez, ailesi de hesap sormaktan korkar. Korkmasa da kapatırız anlayışı. Bildik durumlar.

Gerçekten hukuk devleti olsaydık o işkenceyi yapanlar hemen açığa alınır, etkin soruşturma yapılır, tüm suçlular en ağır cezaları alırdı. İçişleri Bakanı da basının önüne çıkar, gerçeği anlatır ve hesap verirdi. Bizde farklı. Çünkü Van’lı Servet Amca eşit vatandaş değil…’’

NE OLMUŞTU?

55 yaşındaki 7 çocuk babası Servet Turgut, Van’ın Çatak ilçesinde “Yıldırım-10 Norduz” operasyonuna çıkan askerler tarafından Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Çığlıca köyünün Yoğurtlu mezrasında 11 Eylül’de gözaltına alınmış, 2 gün sonra da Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde olduğu ortaya çıkmıştı.Servet Turgut, Osman Şiban’la birlikte gözaltına alınmış, hastaneye askerler tarafından götürülmüş ve hastane raporlarına “yüksekten düşme” kaydı geçilmişti. Osman Şiban’ın da işkence gördüğüne dair fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

Helikopterden atıldığı anlaşılan Servet Turgut, 20 gündür Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altındaydı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ