Aydınlık, AKP’yi ‘Kanal İstanbul’ üzerinden hedef aldı: Stratejik hata!

Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “Aynı gemideyiz” söylemiyle AKP’ye destek verdiği Vatan Partisinin yayın organı Aydınlık gazetesi, Kanal İstanbul konusunda Erdoğan’la ters düştü.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında geçen günlerde başlayan Kanal İstanbul projesi tartışmasına giderek büyüyor. İmamoğlu’nun ‘İstanbul’a ihanet’ dediği çalışma için Erdoğan’dan ‘Yapacağız ve proje çok sükse yapacak’ açıklaması gelmişti. Tartışmayı alevleyen bu açıklamaların ardından Türkiye proje konusunda ikiye bölündü. Kanal İstanbul projesi televizyonlardaki tartışma programlarının bir numaralı gündemi oldu. Bazı siyasetçi, gazeteci ve bilim adamları projeye İstanbulluların karar vermesi gerektiğini savunarak referandum çağrısında bulundu.


STRATEJİK HATA

Tartışmalar sürerken proje konusunda beklenmedik bir çıkış geldi. Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “Aynı gemideyiz” söylemiyle AKP’ye destek verdiği Vatan Partisinin yayın organı Aydınlık gazetesi, Kanal İstanbul konusunda Erdoğan’la ters düştü. Aydınlık gazetesi proje hakkındaki eleştirel haberini ‘Stratejik hata’ başlığıyla manşetten okurlarına duyurdu.

‘SORU İŞARETLERİ ORTADAN KALKMADI’

Erdoğan’ın çok sükse yapacak dediği Çılgın Proje ile ilgili gazete de şu ifadeler yer aldı, “Ak Partinin 2011’de ‘çılgın proje’ diye sunduğu Kanal İstanbul projesi bugün yine tartışma konusu. Aradan geçen yıllar içinde projenin geçeceği rota konusunda söylentiler yayıldı, arsalar el değiştirdi. Son olarak Ulaştırma Bakanlığı dört ilçeden geçecek rotayı açıkladı. Ancak projeye nasıl kaynak ayrılacağı, ekonomik katkısının boyutu ve Türk Boğazları Montrö Sözleşmesi’ne tesiri gibi kritik konularda soru işaretleri ortadan kalkmadı. Konunun uzmanları ekonomi, askeri strateji, afet yönetimi, ekoloji, şehir ve nüfus planlaması gibi alanlarda projeye ciddi eleştiriler yöneltiyor. İktidar ise projeyi, ticari gemilerin güvenli geçişi, İstanbul Boğazının korunması, geçişten gelir elde edilmesi gibi argümanlarla savunuyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ