Avukatlara devlet terörü

Savunma hakkı yokedildi. 287 avukat tutuklu, 708 avukat hakkında gözaltı/yakalama kararı var..-
OHAL döneminde Erdoğan Rejimi’nin en önemli hukuksuzluklarından biri de savunma hakkının yok edilmesi oldu. Şu ana kadar Erdoğan muhaliflerinin davalarına bakan 278 avukat tutuklu durumda. 708 avukat hakkında ise “yakalama kararı” çıkartıldı. Bu avukatların bir kısmı yurt dışına sığındı, bir kısmının ise işkence korkusuyla Türkiye’de saklandıkları tahmin ediliyor.  

Arrested Lawyers TR (@Av_EvrenSEL) twitter hesabı, avukatların özgürlüğü için çalışıyor ve Türkiye’de tutuklanan ya da gözaltına alınan avukatlarla ilgili sürekli güncel bilgiler paylaşıyor.
Harita üzerinden bakıldığında Türkiye’de tutuklu avukatın bulunmadığı il neredeyse yok.AVUKAT BULUNAMIYOR
Erdoğan Rejimi muhaliflerinin avukatlarının tutuklanması nedeniyle, diğer avukatlar bu tip davalara bakmak istemiyor. 15 Temmuz’dan sonra tutuklanan, gözaltına alınan toplamda 135 binden fazla insan var ve bu kişiler avukat bulmakta zorlanıyorlar. Pek çoğu ya avukatsız savunma yapıyor ya da Baro’nun atadığı ancak avukatlık faaliyeti kağıt üzerinde kalanlar tarafından savunuluyor.

Baro tarafından atanan avukatlar korktukları için özellikle gözaltındakilerle görüşmüyorlar. Bu nedenle aileler gözaltında 30 gün tutulan yakınları hakkında bilgi alamıyor.

BİLİNÇLİ BİR POLİTİKA
Mahkemelerde gerçeklerin ortaya çıkmaması, gözaltında işkenceyle alınan ifadelerin geçerliliğini koruyabilmesi, etkili savunma yapılıp, Bylock gibi hukuksuz fişleme listelerinin yargı önünde çürütülememesi için savunma makamı AKP tarafından bilinçli biçimde yok ediliyor. Avukatlara yönelik tutuklama dalgalarının temel hedefi bu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ