Avukatı açıkladı: Demirtaş her an özgür kalabilir

HDP’nin bir önceki dönem eş genel başkanı olan Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı ana davada hakkında tahliye kararı verilmesine yönelik savcılığın yaptığı itiraz reddedilmişti.


Bunun üzerine Demirtaş’ın cezaevinden çıkıp çıkamayacağı merak konusu oldu. Demirtaş’ın avukatların Aydın Erdoğan tarafından yapılan açıklamada Demirtaş’ın her an tahliye olabileceği belirtildi.

Rudaw’a konuşan avukat Aydın Erdoğan, Demirtaş’ın tahliyesinin önünde artık bir engel kalmadığını söyleyerek “Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var artık. Şu anda bir engel kalmadı artık” dedi.


Demirtaş’ın daha önce bir konuşmasından dolayı aldığı dört yıl sekiz aylık bir cezasının olduğunu hatırlatan Erdoğan, “O cezanın karşılığını halihazırda yatmış bulunuyor. Yani bugün Türkiye’de mevcut yürürlülükteki yasalara göre şu anda ona verilen cezasını yatmış durumdadır. Bazı bürokratik işlemler var, gecikmeler oluyor. Bizim elimizde olmayan nedenler, bizim tam olarak bilemediğimiz nedenler var. Ama her an Sayın Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var artık. Şu anda bir engel kalmadı artık” ifadelerini kullandı.

AİHM’in Demirtaş hakkında verdiği karara ilişkin konuşan avukat Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu karar hakkında hamle yapacaklarını söylediğini hatırlattı. Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu dört yıl sekiz aylık ceza bu şekilde verildi ve mahkeme de AİHM’in verdiği tahliye kararına uymadı. Şimdi ise 18 Eylül günü AİHM yeniden Demirtaş’ın aleyhine olan bu durumları yeniden görüşecek ve bir karar verecek. O karardan önce de ‘Türkiye’de hukuk işliyor’ görütüsü vermek için mahkeme tahliye kararı verdi.” 

Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi, "terör örgütü yöneticiliği", 'terör örgütü üyesi olmak", "terör örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "halkı kanunlara uymamaya tahrik", "suç işlemeye tahrik", "suçu ve suçluyu övme" iddiasıyla 142 yıl hapis cezası istenen Selahattin Demirtaş hakkında geçtiğimiz günlerde tahliye kararı vermişti. 

Hukukçular yattığı süre göz önüne alarak Demirtaş’ın “denetimli serbestlik”ten faydalanarak serbest bırakılması gerektiğini belirtiyor.

Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’deki başvurusu 18 Eylül’deki duruşmada görüşülecek. Büyük Daire, Demirtaş’ın ifade özgürlüğü, kişi özgürlüğü ve güvenliği, seçme ve seçme hakkının ihlal edildiğine dair değerlendirme yapacak. Başvuruda ayrıca, hukuksal sürecin siyasi saikle yürütüldüğü iddiası da yer alıyor.

AİHM, Demirtaş ile ilgili kararını 20 Kasım 2018’de açıklamıştı. Yüksek Mahkeme, Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Demirtaş’ın tutukluluğunun sonlandırılmasına dair tüm önlemlerin alınmasına hükmetmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ